žena, únava

Znáte ten pocit, když musíte často?

Ohlížíte se pořád, kde je „ona místnůstka“? Nebo dokonce chodíte jen na bezpečná místa? Přestali jste chodit do kina a na koncerty? Možná vám pomůžeme!

 

Hyperaktivní močový měchýř – je to i můj problém?

Zatrhněte všechna tvrzení, se kterými souhlasíte:
 Musím velmi často chodit na toaletu.
 Nutkání na močení přichází někdy tak rychle, že se bojím, že nestihnu dojít na toaletu.
 Raději piji méně, abych nemusel(a) chodit na toaletu v nevhodnou dobu.
 Nerad(a) chodím na místa, kde si nejsem jistý(á), že bude nablízku čistá toaleta.
 Nepomočuji se, někdy však mám obavu, že by u mne mohlo dojít k úniku moči.
 Časté chození na toaletu je pro mne přítěží.
 Čas od času si všimnu malého úniku moči.
 Kvůli potížím s močovým měchýřem se občas necítím svěže a čistě.

Vyhodnocení:
Dvě a více zatržených odpovědí by měly být důvodem návštěvy lékaře, kterému důvěřujete. Jen s odborníkem se společně můžete dobrat účinné léčby.

Ukradený život

Ve společnostech, kde není dodržování hygieny základním předpokladem společenské existence (je možné močit v podstatě kdykoli), nepředstavuje OAB problém. Společenské normy západní civilizace odsuzují pacienty s OAB k životu v ústraní. Tím podstatně klesá kvalita jejich života, OAB je u nich spojen s pocity méněcennosti, s úzkostí a depresí. OAB bývá důvodem problémů v rodinném, partnerském i sexuálním životě. Z tohoto pohledu je OAB civilizační chorobou.
Hyperaktivní měchýř nezabíjí, ale přesto život krade! Téměř dvaceti procentům dospělé populace!

Současná data vyvracejí dřívější domněnku, že je OAB častější u žen
Obě pohlaví jsou postižena stejně často. Je pravda, že se častěji hovoří o inkontinenci u žen, a to zejména v souvislosti s tzv. stresovou inkontinencí, což je jiné onemocnění, má jiné příčiny a jinak se léčí. Asi polovina pacientů s OAB má tzv. urgentní inkontinenci, to znamená, že dojde k úniku moči z důvodů „časové tísně“, kdy postižený nestihne včas doběhnout na toaletu. Urgentní inkontinence je však jen „podmnožinou“ souboru příznaků hyperaktivního měchýře. Dříve se považovalo časté močení u mužů zpravidla za příznak onemocnění prostaty (nejčastěji benigní hyperplazie prostaty). Dnes již víme, že důvodem častého močení, které přivádí muže k lékaři, může být a často i je i hyperaktivní měchýř.

Co je hyperaktivní močový měchýř?

Měchýř funguje jako svalový vak, který u zdravých jedinců pojme až 600 ml moči. Jeho vyprazdňování je řízeno z centrální nervové soustavy. Obvykle se nucení na močení dostaví tehdy, když se močový měchýř naplní. Většina lidí dokáže na určitou dobu překonat pocit nucení na močení, dokud není k vyprázdnění měchýře vhodná příležitost.
Svaly v hyperaktivním měchýři se však stahují, i když močový měchýř není plný a bez předchozího varovného signálu. Následuje náhlý a velmi urgentní pocit – nutkání na močení, které může někdy vést i k úniku moči.
Hlavní příznaky

  • Náhlá a nutkavá potřeba močit, kterou nelze překonat. Nazývá se urgence a je klíčovým příznakem hyperaktivního měchýře.

  • Časté močení, minimálně osmkrát denně

  • Únik moči kvůli nedostatku času dojít na toaletu (urgentní inkontinence).

  • Potřeba močit v noci – nykturie

Syndrom hyperaktivního měchýře je třeba odlišit od jiných chorob, jako jsou například stresová inkontinence u žen a zvětšení prostaty u mužů, které mohou mít podobné příznaky.

Svépomoc je krátkodobé řešení

Omezení pití, „preventivní“ vyprazdňování močového měchýře, „mapování“ toalet v okolí, používání hygienických pomůcek (vložek) je sice v počátečních obdobích choroby „dostačující“, ale neuspokojivé řešení. Navíc nedodržování pitného režimu může být i nebezpečné. V každém případě jde o opatření, která nic nevyřeší a nezbaví nemocného potíží.

Spolupráce s lékařem vede k úlevě

Syndrom hyperaktivního měchýře může být rozpoznán praktickým lékařem, gynekologem či urologem. Diagnóza je stanovena na základě rozboru příznaků (formou dotazníku, vedení mikčního deníku a bilance tekutin), fyzikálního vyšetření, vyšetření moči, vyšetření funkcí močového měchýře. Je nezbytné vyloučit jiná onemocnění, která mohou mít podobné příznaky jako hyperaktivní močový měchýř. Ženy mohou vyhledat i specializovaného urogynekologa.

Moderní léčba

Ve většině případů lze příznaky hyperaktivního močového měchýře odstranit, nebo zmírnit do té míry, že onemocnění umožňuje žít normálním způsobem beze strachu a „svépomocných“ opatření.

K základním terapiím hyperaktivního měchýře patří:

  • léky (o současných dostupných lécích se informujte při návštěvě lékaře),*

  • změna životního stylu,

  • nácvik zvládání „kritických“ situací, trénink močového měchýře (tzv. behaviorální techniky),

  • chirurgické řešení.

*V léčbě hyperaktivního měchýře jsou užívány nejčastěji léky, které blokují tzv. muskarinové receptory ve svalovině močového měchýře, a tím snižují jeho kontrakce. To vede ke zmírnění urgence i ostatních příznaků syndromu hyperaktivního měchýře.

Samoléčba OAB není účinná a může být i nebezpečná

Oddálí totiž diagnostiku a léčbu vážnějšího onemocnění. Léky a potravní doplňky propagované reklamou nemohou vyřešit celou škálu onemocnění, které provází časté močení. Jak už bylo řečeno, nemusí jít jen o „potíže s prostatou“. Je nezbytné, aby lékař stanovil správnou diagnózu a podle ní byla doporučena terapie

Nenechte se odradit

Neváhejte své potíže konzultovat s lékařem. Hyperaktivní močový měchýř je onemocnění, kterému se až donedávna nevěnovala velká pozornost a přestože jím trpí mnoho lidí, bylo i odborníky podceňováno, nebo byly příznakům připisovány jiné příčiny. Může se stát, že lékař nebude k vašim problémům vnímavý. Potom požádejte o doporučení k vyšetření u urologa, urogynekologa, nebo se obraťte přímo na registrovaného specialistu.

Vzkaz pro pacienty

Nejste se svými potížemi sami.
Hyperaktivní močový měchýř je poměrně časté onemocnění.
Nejde o projev stárnutí.
Své potíže prodiskutujte s lékařem. Může vám pomoci!
Vaše potíže jsou léčitelné.
Existují moderní léky, které potíže odstraňují nebo mírní.

Další informace nejdete na www.hyperaktivni-mechyr.cz, www.inkontina.cz

nebo ve všední dny mezi 16. a 20. hodinou na telefonní lince 800 660 100

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.