Ohlížíte se pořád, kde je „ona místnůstka“? Nebo dokonce chodíte jen na bezpečná místa? Přestali jste chodit do kina a na koncerty? Možná vám pomůžeme!
Hyperaktivní močový měchýř – je to i můj problém?
Zatrhněte všechna tvrzení, se kterými souhlasíte:
Musím velmi často chodit na toaletu.
Nutkání na močení přichází někdy tak rychle, že se bojím, že nestihnu dojít na toaletu.
Raději piji méně, abych nemusel(a) chodit na toaletu v nevhodnou dobu.
Nerad(a) chodím na místa, kde si nejsem jistý(á), že bude nablízku čistá toaleta.
Nepomočuji se, někdy však mám obavu, že by u mne mohlo dojít k úniku moči.
Časté chození na toaletu je pro mne přítěží.
Čas od času si všimnu malého úniku moči.
Kvůli potížím s močovým měchýřem se občas necítím svěže a čistě.
Vyhodnocení:
Dvě a více zatržených odpovědí by měly být důvodem návštěvy lékaře, kterému důvěřujete. Jen s odborníkem se společně můžete dobrat účinné léčby.
Ukradený život
Ve společnostech, kde není dodržování hygieny základním předpokladem společenské existence (je možné močit v podstatě kdykoli), nepředstavuje OAB problém. Společenské normy západní civilizace odsuzují pacienty s OAB k životu v ústraní. Tím podstatně klesá kvalita jejich života, OAB je u nich spojen s pocity méněcennosti, s úzkostí a depresí. OAB bývá důvodem problémů v rodinném, partnerském i sexuálním životě. Z tohoto pohledu je OAB civilizační chorobou.
Hyperaktivní měchýř nezabíjí, ale přesto život krade! Téměř dvaceti procentům dospělé populace!
Současná data vyvracejí dřívější domněnku, že je OAB častější u žen
Obě pohlaví jsou postižena stejně často. Je pravda, že se častěji hovoří o inkontinenci u žen, a to zejména v souvislosti s tzv. stresovou inkontinencí, což je jiné onemocnění, má jiné příčiny a jinak se léčí. Asi polovina pacientů s OAB má tzv. urgentní inkontinenci, to znamená, že dojde k úniku moči z důvodů „časové tísně“, kdy postižený nestihne včas doběhnout na toaletu. Urgentní inkontinence je však jen „podmnožinou“ souboru příznaků hyperaktivního měchýře. Dříve se považovalo časté močení u mužů zpravidla za příznak onemocnění prostaty (nejčastěji benigní hyperplazie prostaty). Dnes již víme, že důvodem častého močení, které přivádí muže k lékaři, může být a často i je i hyperaktivní měchýř.
Co je hyperaktivní močový měchýř?
Měchýř funguje jako svalový vak, který u zdravých jedinců pojme až 600 ml moči. Jeho vyprazdňování je řízeno z centrální nervové soustavy. Obvykle se nucení na močení dostaví tehdy, když se močový měchýř naplní. Většina lidí dokáže na určitou dobu překonat pocit nucení na močení, dokud není k vyprázdnění měchýře vhodná příležitost.
Svaly v hyperaktivním měchýři se však stahují, i když močový měchýř není plný a bez předchozího varovného signálu. Následuje náhlý a velmi urgentní pocit – nutkání na močení, které může někdy vést i k úniku moči.
Hlavní příznaky
-
Náhlá a nutkavá potřeba močit, kterou nelze překonat. Nazývá se urgence a je klíčovým příznakem hyperaktivního měchýře.
-
Časté močení, minimálně osmkrát denně
-
Únik moči kvůli nedostatku času dojít na toaletu (urgentní inkontinence).
-
Potřeba močit v noci – nykturie
Syndrom hyperaktivního měchýře je třeba odlišit od jiných chorob, jako jsou například stresová inkontinence u žen a zvětšení prostaty u mužů, které mohou mít podobné příznaky.
Svépomoc je krátkodobé řešení
Omezení pití, „preventivní“ vyprazdňování močového měchýře, „mapování“ toalet v okolí, používání hygienických pomůcek (vložek) je sice v počátečních obdobích choroby „dostačující“, ale neuspokojivé řešení. Navíc nedodržování pitného režimu může být i nebezpečné. V každém případě jde o opatření, která nic nevyřeší a nezbaví nemocného potíží.
Spolupráce s lékařem vede k úlevě
Syndrom hyperaktivního měchýře může být rozpoznán praktickým lékařem, gynekologem či urologem. Diagnóza je stanovena na základě rozboru příznaků (formou dotazníku, vedení mikčního deníku a bilance tekutin), fyzikálního vyšetření, vyšetření moči, vyšetření funkcí močového měchýře. Je nezbytné vyloučit jiná onemocnění, která mohou mít podobné příznaky jako hyperaktivní močový měchýř. Ženy mohou vyhledat i specializovaného urogynekologa.
Moderní léčba
Ve většině případů lze příznaky hyperaktivního močového měchýře odstranit, nebo zmírnit do té míry, že onemocnění umožňuje žít normálním způsobem beze strachu a „svépomocných“ opatření.
K základním terapiím hyperaktivního měchýře patří:
-
léky (o současných dostupných lécích se informujte při návštěvě lékaře),*
-
změna životního stylu,
-
nácvik zvládání „kritických“ situací, trénink močového měchýře (tzv. behaviorální techniky),
-
chirurgické řešení.
*V léčbě hyperaktivního měchýře jsou užívány nejčastěji léky, které blokují tzv. muskarinové receptory ve svalovině močového měchýře, a tím snižují jeho kontrakce. To vede ke zmírnění urgence i ostatních příznaků syndromu hyperaktivního měchýře.
Samoléčba OAB není účinná a může být i nebezpečná
Oddálí totiž diagnostiku a léčbu vážnějšího onemocnění. Léky a potravní doplňky propagované reklamou nemohou vyřešit celou škálu onemocnění, které provází časté močení. Jak už bylo řečeno, nemusí jít jen o „potíže s prostatou“. Je nezbytné, aby lékař stanovil správnou diagnózu a podle ní byla doporučena terapie
Nenechte se odradit
Neváhejte své potíže konzultovat s lékařem. Hyperaktivní močový měchýř je onemocnění, kterému se až donedávna nevěnovala velká pozornost a přestože jím trpí mnoho lidí, bylo i odborníky podceňováno, nebo byly příznakům připisovány jiné příčiny. Může se stát, že lékař nebude k vašim problémům vnímavý. Potom požádejte o doporučení k vyšetření u urologa, urogynekologa, nebo se obraťte přímo na registrovaného specialistu.
Vzkaz pro pacienty
Nejste se svými potížemi sami.
Hyperaktivní močový měchýř je poměrně časté onemocnění.
Nejde o projev stárnutí.
Své potíže prodiskutujte s lékařem. Může vám pomoci!
Vaše potíže jsou léčitelné.
Existují moderní léky, které potíže odstraňují nebo mírní.
Další informace nejdete na www.hyperaktivni-mechyr.cz, www.inkontina.cz
nebo ve všední dny mezi 16. a 20. hodinou na telefonní lince 800 660 100
Vložit komentář