Olympiáda pro pacienty s Parkinsonovou nemocí

Lidé trpící nevyléčitelnými chorobami Parkinsonovou nemocí a roztroušenou sklerózou se letos na začátku srpna opět setkají v Dubňanech na Hodonínsku, aby se zapojili do sedmé středoevropské Parkinsoniády. Unikátní akce se probojovala také do finále soutěže České televize Příběhy neobyčejné energie. Dokument, který odvysílá na podzim, může pomoci s financováním celé akce.

Dubňany na Hodonínsku hostí tuto ojedinělou společensko – sportovní akci téměř každý rok. Tentokrát míří na jih Moravy přes dvě stovky lidí z Česka, Slovenska, Polska, Rakouska a Maďarska. Jednotlivci i družstva se utkají v klasických i méně známých disciplínách. Poprvé se mezi účastníky objeví i nemocní s diagnózou roztroušené sklerózy. Do sportovního areálu Želva nemíří pouze sportovci, ale i jejich rodinní příslušníci a přátelé.

„Akce jako je tato Parkinsoniáda pomáhá lidem s těmito diagnózami udržovat se v kondici i dobré psychické pohodě. Je to pro ně totiž velmi obtížné. To co pro zdravého člověka znamená obyčejný pohyb nebo přesun z místa na místo, pro takto postižené je to stejná zátěž jako při profesionálním posilování. Často se proto stává, že se začnou za své nedostatky stydět a zůstanou se svými problémy sami. Je dobré, když si navzájem ukážou, že se dá mnohé překonat,“ říká hodoníská neuroložka MUDr. Marie Hudečková.

Sportovní aktivity pomáhají ve zručnosti i proti depresi

Většinou se budou soutěžící měřit ve zručnosti, přesnosti a výdrži. To jsou totiž nejnáročnější a zároveň i nejdůležitější fyzické úkony, které by lidé s tímto onemocněním mozku a nervové soustavy měli procvičovat. V Dubňanech se tak odehrají zápasy v šipkách, pétanque, kopu na branku, foukačce, chytání míčku do kelímku, pink pongu, kuželkách či tradičním paralympijském sportu boccii. Nejen tyto sporty totiž pomáhají bojovat s nejčastějšími příznaky obou nemocí, jako jsou třes, svalová ztuhlost a pohybové omezení a postupné ztráty hybnosti. Přátelské setkávání navíc může odvrátit další velkou hrozbu těchto onemocnění – depresi.

„Když jsme se rozhodli před sedmi lety uspořádat malé sportovní setkání lidí s Parkinsonovou nemocí, chtěl vyjádřit svůj vděk stejně postiženým lidem za to, že mi pomohli vyhrabat se z těžké deprese. Dnes jsem šťastný, že se nám podařilo naši myšlenku nejen udržet, ale že se s Parkinsoniády stala unikátní akce, do které se zapojila už téměř tisícovka lidí. Věřím, že už samotná příprava a účast dokázala vyburcovat nejen mě, ale i všechny účastníky k aktivitě po celý rok. Tato akce totiž není pouze jednorázovým setkáním, ale je to vyvrcholení celoročního snažení několika organizací pomáhajícím podobně postiženým,“ uvedl Jan Škrkal, předseda pořádajícího sdružení Parkinson Slovácko.

 

Parkinson ani roztroušená skleróza si nevybírají

Parkinsonova choroba i roztroušená skleróza patří mezi takzvané neurodegenerativní onemocnění. Přestože na první pohled se může zdát, že mají mnohé společného, lékaři to tak nevidí. Zatímco vědci znají důvod vzniku Parkinsonovy nemoci, podstata roztroušené sklerózy je pro medicínu stále záhadou. Příčinou Parkinsonovy nemoci jsou odumírající nervové buňky. Roztroušenou sklerózu spouští zřejmě lidský imunitní systém napadající centrální nervovou soustavu – mozek a míchu. Pro pacienty je však asi nejtěžší základní fakt: ani jednu z těchto nemocí nedokáže současná medicína zcela vyléčit. Postupně tak ztrácejí hybnost a vysiluje je každý pohyb. Příznaky Parkinsonovy choroby se často objevují postupně a časem nabývají na intenzitě. Mezi hlavní pohybové příznaky patří třes končetin, ztuhlost svalů, pomalé pohyby, potíže s udržením rovnováhy a problémy s koordinací. S postupným zhoršováním příznaků se u pacientů mohou objevovat potíže s chůzí, řečí nebo prováděním jednoduchých úkonů. Nemoc provázejí i příznaky nemotorické, např. bolest, deprese, únava, zácpa, pocení či zhoršený čich a chuť, které mají rozsáhlejší vliv na pokles kvality života a na zvýšení nákladů na léčbu nemoci. I když je Parkinsonova nemoc nevyléčitelná, může být kvalita života i s touto chorobou vyšší a na dobré úrovni díky lékům, rehabilitacím, psychosociální podpoře, logopedii a dalším terapiím, které se vzájemně propojují. V České republice je registrováno 15 000 Parkinsoniků a podobný počet lidí s roztroušenou sklerózou. Lékaři ročně zaznamenají 1000 – 1500 nových pacientů u obou nemocí. Výskyt však plynule stoupá s věkem a ve věkových kategoriích okolo 65 let věku je již mezi 1-2 % populace. Onemocnění se akle netýká jen starší populace, ale také lidí mladších 40 let, kteří představují okolo 10 % pacientů. Odhaduje se, že na světě trpí Parkinsonovou chorobou přibližně 4,5 miliónu osob.

Jedna odpověď k “Olympiáda pro pacienty s Parkinsonovou nemocí”

  1. Hodně se mi tyto akce líbí a Vážím si lidí, kteří je organizuji.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.