mozek

Mozek … trénujte i cvičte

Mozek, nástroj paměti i učení  Proč vlastně máme cvičit mozek? V medicíně se pomalu a jistě ustálil názor, že léčba těla bez duše je jen poloviční. Stejně tak platí, že sportovec, který má podat výkony musí být duševně přesvědčený a v pohodě. A vlastně i my pokud chceme začít cvičit a něco pro sebe dělat , se nejprve proto musíme nadchnout v hlavě a potom přejdeme ke skutkům fyzickým.  Dá se tedy říci, že cvičit tělo bez mozku a trénovat mozek bez těla, prostě nemá význam a v doslovném smyslu to ani nejde…

double face dvojí tvářŘekneme li o někom, že je krásný, znamená tento výraz  pro každého tento něco jiného. Jednomu se líbí oči, jinému svaly a někdo tím myslí, že dotyčný je fajn a milý.

Pravidelný fyzický trénink působí z lékařského hlediska pozitivně na kvalitu života. Cítíme se lépe a předcházíme mnoha civilizačním onemocnění. Od obezity, přes choroby srdce až po pohybového ústrojí. Trénujeme tělo do úmoru, ale zapomínáme na mozek.

Dá se cvičit mozek?

Ano i mozek se dá trénovat a docela jednoduše. Přitom výsledky tréninku mají dlouhodobé účinky a pomohou předejít  mentálním  poklesům při neuro-nemocech u  Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. A  nejen u nich….  při ADHD , (co je to za nemoc?) nebo roztroušené skleroze.  Trénink mozku také kvalitně přispěje při učení do školy a vlastně i k běžnému životu.

Ach ta pamět…

žena si nemůže vzpomenout na PIN

Jistě jste se setkali s tím, že v obchodě zapomenete nakoupit všechny potraviny, co potřebujete, u bankomatu si nemůžete vybavit PIN kód, nebo z hlavy neřeknete telefonní číslo svého syna.

Nejste jediní. Potíže s pamětí má teď stále více lidí. Žijeme v době, která je soustředěná na výkon, v moderní době plné technologií, které pracují za nás.

Dříve bylo naprosto samozřejmé si zapamatovat telefonní číslo domů a umět ho ze sebe vysypat na povel a dnes, mnozí z nás si nepamatují ani své číslo mobilu.

 

Spousta lidí totiž často zapomíná, protože je příliš roztěkaná a nedokáže udržet myšlenku na jednu věc. Výpadky krátkodobé paměti může způsobovat stres, deprese, ale i hormony. Dlouhodobá paměť zase degraduje vlivem stárnutí.

A to je důvod, proč se spousta lidí v dnešní době věnuje tréninku mozku.

Co je trénink mozku

mozekZ laického hlediska jsou to aktivity, které zlepšují koncentraci a zároveň tříbí mozek. Třeba křížovky jsou výborné. Pokud vás baví je luštit, zkuste různé typy, jako hadovky, kvízy, osmisměrky i sudoku.

Avšak podle neurologů jsou nejlepší aktivity, při kterých zapojujete více smyslů s tělem. K takovým činnostem patří třeba tancování, aerobic, zumba nebo různá opakující se cvičení.

 

Jeden takový způsob začali využívat v Americe. Trénink těla a mysli. Vlastně se nejedná o nic nového, technika se objevuje v čínské medicíně i meditacích. Takže se prakticky jedná o renesanci lehkého cvičení, které zapojí obě mozkové hemisféry. V zahraničí tomu dali doslova sexy název brain gym a dá se cvičit kdekoli, když je čas. Krátká cvičení k osvěžení paměti i soustředěnosti. Cvičení jsou postavena na koordinaci rukou, nohou, očí a mysli, která řídí jejich pohyb.

 

Představu o cvičení si udělejte v následujícím videu – záměrně vybraném. Metodu předvádějí děti a jak si všimnete, je to zábava a i možnost k rošťárnám. Jen si všimněte chlapečka, co dalšího zvládá při cvičení.

 

trénink mozku
Cviky pro trénink mozku

 

Přínos cvičení pro mozek

Na internetu se dá najít spousty technik i cviků. Díky specifickým cvikům se odbourává stres, pomáhá relaxaci, dochází k osvěžení mysli a aktivuje se mozek. Pozitivní výsledky jsou prokázané několika randomizovanými studiemi kalifornské university v Santa Barbaře (ucelené výzkumy na univerzitě provádí Michael D. Mrázek Ph.D.).

 

A minimálně vám cvičení zlepší náladu a pobavíte se.šťastná žena vegetariánka

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.