Mozek, nástroj paměti i učení Proč vlastně máme cvičit mozek? V medicíně se pomalu a jistě ustálil názor, že léčba těla bez duše je jen poloviční. Stejně tak platí, že sportovec, který má podat výkony musí být duševně přesvědčený a v pohodě. A vlastně i my pokud chceme začít cvičit a něco pro sebe dělat , se nejprve proto musíme nadchnout v hlavě a potom přejdeme ke skutkům fyzickým. Dá se tedy říci, že cvičit tělo bez mozku a trénovat mozek bez těla, prostě nemá význam a v doslovném smyslu to ani nejde…
Řekneme li o někom, že je krásný, znamená tento výraz pro každého tento něco jiného. Jednomu se líbí oči, jinému svaly a někdo tím myslí, že dotyčný je fajn a milý.
Pravidelný fyzický trénink působí z lékařského hlediska pozitivně na kvalitu života. Cítíme se lépe a předcházíme mnoha civilizačním onemocnění. Od obezity, přes choroby srdce až po pohybového ústrojí. Trénujeme tělo do úmoru, ale zapomínáme na mozek.
Dá se cvičit mozek?
Ano i mozek se dá trénovat a docela jednoduše. Přitom výsledky tréninku mají dlouhodobé účinky a pomohou předejít mentálním poklesům při neuro-nemocech u Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. A nejen u nich…. při ADHD , (co je to za nemoc?) nebo roztroušené skleroze. Trénink mozku také kvalitně přispěje při učení do školy a vlastně i k běžnému životu.
Ach ta pamět…
Jistě jste se setkali s tím, že v obchodě zapomenete nakoupit všechny potraviny, co potřebujete, u bankomatu si nemůžete vybavit PIN kód, nebo z hlavy neřeknete telefonní číslo svého syna.
Nejste jediní. Potíže s pamětí má teď stále více lidí. Žijeme v době, která je soustředěná na výkon, v moderní době plné technologií, které pracují za nás.
Dříve bylo naprosto samozřejmé si zapamatovat telefonní číslo domů a umět ho ze sebe vysypat na povel a dnes, mnozí z nás si nepamatují ani své číslo mobilu.
Spousta lidí totiž často zapomíná, protože je příliš roztěkaná a nedokáže udržet myšlenku na jednu věc. Výpadky krátkodobé paměti může způsobovat stres, deprese, ale i hormony. Dlouhodobá paměť zase degraduje vlivem stárnutí.
A to je důvod, proč se spousta lidí v dnešní době věnuje tréninku mozku.
Co je trénink mozku
Z laického hlediska jsou to aktivity, které zlepšují koncentraci a zároveň tříbí mozek. Třeba křížovky jsou výborné. Pokud vás baví je luštit, zkuste různé typy, jako hadovky, kvízy, osmisměrky i sudoku.
Avšak podle neurologů jsou nejlepší aktivity, při kterých zapojujete více smyslů s tělem. K takovým činnostem patří třeba tancování, aerobic, zumba nebo různá opakující se cvičení.
Jeden takový způsob začali využívat v Americe. Trénink těla a mysli. Vlastně se nejedná o nic nového, technika se objevuje v čínské medicíně i meditacích. Takže se prakticky jedná o renesanci lehkého cvičení, které zapojí obě mozkové hemisféry. V zahraničí tomu dali doslova sexy název brain gym a dá se cvičit kdekoli, když je čas. Krátká cvičení k osvěžení paměti i soustředěnosti. Cvičení jsou postavena na koordinaci rukou, nohou, očí a mysli, která řídí jejich pohyb.
Představu o cvičení si udělejte v následujícím videu – záměrně vybraném. Metodu předvádějí děti a jak si všimnete, je to zábava a i možnost k rošťárnám. Jen si všimněte chlapečka, co dalšího zvládá při cvičení.
Přínos cvičení pro mozek
Na internetu se dá najít spousty technik i cviků. Díky specifickým cvikům se odbourává stres, pomáhá relaxaci, dochází k osvěžení mysli a aktivuje se mozek. Pozitivní výsledky jsou prokázané několika randomizovanými studiemi kalifornské university v Santa Barbaře (ucelené výzkumy na univerzitě provádí Michael D. Mrázek Ph.D.).
Vložit komentář