respirační syncyciální virus

Respirační syncitiální virus – téma měsíce

Respirační syncitiální virus (RSV) je původcem infekčního onemocnění, které může vést k závažným zdravotním problémům, především u malých dětí a starších dospělých. RSV způsobuje onemocnění jako je zánět průdušek a průdušniček nebo zápal plic (pneumonie).

holčička trpí respiračními potížemi -respirační syncyciální virusRespirační syncitiální virus je vysoce nakažlivý a šíří se především kapénkovou infekcí.  Dochází k němu při kontaktu s nemocnou osobou.  Přibližně dvě třetiny dětí jsou infikované během prvního roku života, protože nemají dostatečnou imunitu s virem bojovat.

U zdravých dětí a dospělých se nemoc projeví jako běžné nachlazení, ale velké riziko respirační syncitiální virus, představuje pro předčasně narozených dětí.  Může mít těžký průběh průběh. Mezi rizikové skupiny dětí patří kromě nedonošenců i děti, které se narodí s vrozenou srdeční vadou, děti s chronickou plicní nemocí a oslabenou imunitou.

Respirační syncitiální virus a onemocnění má typicky sezónní charakter, v našich klimatických podmínkách se nejvíce vyskytuje v zimním období. Virus se rychle šíří kašláním a kýcháním.

 

  • Respirační syncitiální virus způsobuje infekci plic a dýchacích cest.
  • Platí, že téměř všechny děti získají respirační syncitiální  infekci do 2 let věku.
  • Žádný člověk si nevytvoří na nemoc trvalou imunitu
  • Většina lidí se uzdraví během 1-2 týdnů.
  • Počet Respirační syncitiálním virem a infekcí typicky přibývá během podzimu, vrcholí v zimě a znovu ubývá začátkem jata.

Příznaky respiračního syncitiálního viru

Respirační syncitiální virus se projevuje jako běžná respirační infekce. Kojenci a malé děti mohou mít horečku, sníženou chuť k jídlu, rýmu, kašel a „pískoty“ na průduškách. Starší děti a dospělí mohou mít rýmu, kašel, bolest v krku, horečku a mohou se celkově špatně cítit. RSV mohou způsobit i vážnější infekce, jako jsou zápaly plic a záněty průdušinek, modrání kůže a dušení.respirační syncyciální virus -chlapec inlahačně dýchá

Respirační syncitiální virus

RSV se šíří při kašli nebo kýchání nemocné osoby, čímž se do vzduchu dostávají kapénky se sekrety dýchacích cest. Tyto kapénky obsahují RSV a mohou se dostat do úst nebo nosu jiné osoby a způsobit infekci. Kapénky se též mohou usazovat na předmětech, kterých se lidé dotýkají, například hračkách nebo klikách. Člověk se může nakazit dotykem těchto předmětů rukou s následným dotykem vlastních úst či nosu. Děti viry velmi často přenášejí ve školách a školkách.

Prevence

Ve snaze zabránit šíření RSV by si lidé s nachlazením měli:

  • přikrývat ústa a nos při kašli nebo kýchání
  • často mýt ruce mýdlem a vodou po dobu 15-20 sekund
  • nesdílet skleničky, hrníčky, příbory apod.
  • neměli by se po dobu nachlazení líbat

Zatím neexistuje žádná vakcína na respirační syncitiální virus. Malé děti, které jsou vysoce ohrožení závažným průběhem onemocnění, mohou dostávat každý měsíc lék obsahující protilátky proti RSV, který se jmenuje palivizumab (Synagis). Tento lék je ale extrémně drahý a je vyhrazen pouze pro skutečně nejrizikovější pacienty (extrémně nezralé kojence a kojence se závažnými nemocemi plic a srdce).

žena s rouškou přes ústa a nos má respirační syncyciální virus

 

Léčba respiračního syncitiálního viru

Opatření, která mohou být  pomocná při potlačení nemoci zahrnují použití chladných mlhy zvlhčovačů, zvýšený příjem tekutin, udržování vzpřímené polohy nosu  a případné používání paracetamolu na horečky.

Těžké případy respiračního syncitiálního viru, vyžadují ošetření v nemocnici s doplněním kyslíku, odstraňování hlenu z dýchacích cest a intubaci u kojenců.

V takových případech jsou nezbytné  inhalační léky. Tyto léky patří mezi  antivirotika a podávají se  inhalačně nebo injekčně. U rizikových pacientů jsou  podávány i pro úlevu příznaků.

 

Pokud si chcete udělat lepší obrázek o nemoci, uvědomit si závažnost RSV a vidět rozdíl od běžné chřipky, je vám k dispozici následující video.

 

RSV video

 

Autorem je Dětská nemocnice z Philadephie v USA z roku 2009,a poděkování patří  lékaři Michaeli Marcusovi, MD.  Řediteli dětského centra  pro léčbu plicních nemocí (Director of Pediatric Allergy and Pulmonary -Maimonides Medical Center). Thanks Doctor Markus for videospot Respiratory syncytial virus (RSV)

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.