Degenerativní změny páteře a artróza kyčle

Otázka

Dobrý den, je mi 76 let a po bolestech beder mi ortoped provedl RTG  kyčle – nález zní:

RTG LS: deform spondylosa III.st místně ventr přemosťující, chondrosa disků, hl L51, výrazně spondylarthrosa dolního Lúseku, SIK-dx ve střední a horní třetině zaniklá, AS břišní aorty

RTG P kyčle : coxarthrosa II.-III.st

KlinLS s menší irritací SIKdx, bez zn. kořen irritace, P kyčel s omezením abdukce na 1/2, VR 0-10st

PROSÍM velmi, můžete mi ve zkratce objasnit, o co přesně jde a jaké jsou moje vyhlídky? Můj ortoped mě poslal domů a dále nic nenásleduje, což mi připadá podivné, je to i váš názor, neměla by dále následovat nějaká léčba, rehabilitace, neměl bych navštívit dalšího specialistu?

Předem velmi děkuji za odpověď.

Odpověď

 

V oblasti páteře jsou výrazné degenerativní změny jak obratlů, tak plotének, ateroskleróza břišní aorty, střední až těžký stupeň artrózy pravé kyčle. Bylo by nejlepší, kdybyste s tímto nálezem zašel za praktickým lékařem. Fyzioterapie – rehabilitace je u změn na páteři a kyčle zcela zásadní způsob léčby. Fyzioterapii by měl vést fyzioterapeut – lékař. Praktický lékař by měl zkontrolovat hladiny krevních tuků, změřit tlak a stanovit kardiovaskulární riziko, ev. doporučit léčbu (ateroskleróza aorty). Jinak upřímně: nález je charakteristický pro vyšší věk a v 76 letech nejde o nic výjimečného. To však neznamená, že byste neměl být léčen.