MaRS 2016 maraton proběhl o tomto víkendu. Celý den a celou noc cvičilo nejen 410 lidí z Prahy a okolí ve sportcentru FitnessAction v Praze 4. Více než 100 lidí z Brněnska přišlo podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou, kdy odcvičili 24 hodin v kuse v kruhovém tréninku v tělocvičně Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Stejně tak další ze 23. měst se připojili k celorepublikovému Maratonu s roztroušenou sklerózou – MaRS 2016, který se konal o tomto víkendu již popáté. Celkem se letos zapojilo 23 měst, 3 ze zahraničí.
MaRS 2016
Úkolem MaRS 2016 je upozornit nejenom na samotnou nemoc, ale především na to, že pohyb pacientům s roztroušenou sklerózou prospívá.
„Cvičili rodiny, přátelé pacientů, terapeuti, kolegové z práce, zapojil se každý, kdo chtěl podpořit dobrou věc,“ uvedla po skončení akce Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.
Tentokrát se účastnili i imobilní pacienti, kteří cvičili z domu a poslali organizátorům fotku. V Praze MaRS podpořila řada známých osobností a sportovců, přišel například muž roku 2015 Jakub Kraus, basketbalista Pavel Miloš, Štěpánka Hilgertová, české reprezentantky a vítězky Euroligy v basketbale žen z USK Praha s Ilonou Burgrovou, nebo tým hráčů a hráček amerického fotbalu Prague Black Panthers a Black Cats.
Přímo při startu maratonu v Praze pokřtila přední česká profesionální golfistka Šideri Váňová knihu Hledá se 16 tisíc s příběhy pacientů s RS.
„Navýšili jsme počet hodin v rámci MaRSu z loňských 2 na 24 hodin. S nočním cvičením nám pomohli studenti lékařské fakulty, studenti FSpS a další studenti MU,“ uvedl Ondřej Kolařík, vedoucí fyzioterapeut LF MU a FN Brno a organizátor akce v Brně.
„Letos jsme poprvé nabídli pacientům s roztroušenou sklerózou (RS) test stability. Když se u nich objevily poruchy schopnosti rovnováhy a držení těla, mohli se rovnou poradit o možnosti rehabilitace slabších míst s přítomnými odborníky,“ dodal Kolařík. Na jihu Moravě je přibližně 2000 lidí s RS a biologickou léčbu dostává kolem 40 % z nich.
V Brně lidé cvičili v kruhovém tréninku od pátku 4. března od 18.30 hodin do soboty 5. března do 18.00 hodin.
Z dobrovolných příspěvků vybrali organizátoři jen v Brně 26 000 tisíc korun, které poputují na nákup rehabilitačních pomůcek.
Všem účastníkům, za odvahu i podporu tleskáme!
O Nadačním fondu IMPULS
Nadační fond IMPULS vznikl roku 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá i na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.
Vložit komentář