chodkyně

Hledá se 16 tisíc pacientů s roztroušenou sklerózou

Hledáme 16 tisíc osob – mužů a žen. Poznávací znamení – roztroušená skleróza a chuť cvičit.“

Netradiční boj s roztroušenou sklerózou.

16 dní

16 zastávek

16 set kilometrů

16 tisíc kroků

Takto by zřejmě zněl inzerát Nadačního fondu IMPULS, organizátora sportovní akce Maraton s roztroušenou sklerózou. Pro lidi s roztroušenou sklerózu (RS) by se totiž pohyb měl stát nedílnou součástí léčby.

Pozvánka_Hledá se 16 tisic
klikni pro zvětšení

Cvičím, protože mi cvičení pomáhá zlepšit kondici, ale i stav mysli ovlivněný nemocí. Proto jsem při rehabilitaci v roce 2011 vymyslel 24 hodinový maraton cvičení nás pacientů s RS (MaRS). Když si na poslední ročník přišlo zacvičit asi tisíc lidí, říkal jsem si, kde je těch zbývajících 16 tisíc? Tak mě napadlo, že je pojedeme hledat, podělíme se o zkušenosti a získáme je pro myšlenku pohybu a rehabilitace,“ vysvětluje Roman Kvapil, který se s nemocí potýká už 13 let.

 

Bojujeme s roztroušenou sklerózou

Expedice Nadačního fondu IMPULS tak 28. září vyrazí na „spanilou jízdu“ po 16 českých a moravských městech. Za 16 dní ujedou 1600 kilometrů, a společně s pacienty v jednotlivých městech ujdou denně 16 tisíc kroků. Lidé se na setkání dozvědí o cvičebním maratonu s roztroušenou sklerózou, komplexním přístupu k léčbě, aktivitách místních pacientů a terapeutů a sami se budou moci osobně zapojit do pohybové krokovací aktivity.
 

V každém městě si účastníci poslechnou cestovatelské příběhy Aleše Zajíčka, pacienta s RS, kterého nemoc nezastavila v jeho cestovatelských choutkách. Projel křížem krážem kus Evropy, navštívil Nepál, Kamčatku i Barmu, procestoval Filipíny.

 
„Rozhodl jsem se podpořit organizátory tím, že s nimi absolvuji celou putovní expedici a popovídám, jak aktivně lze s nemocí žít. MaRS je především o pohybu a moje „výletování“ se bez této aktivity neobejde. Díky moderní biologické léčbě zvládám vše, co si umanu. Vezu s sebou vždy dostatek injekcí, a ty mi umožní procestovat zbylou polovinu světa, kam jsme s partnerkou ještě nezavítali. Jen si je nesmím zapomenout píchnout,“ říká s humorem sobě vlastním Aleš Zajíček.
 

Společně s dalšími aktivními pacienty se pokouší nepodléhat různým mýtům, které o této nevyléčitelné nemoci panují, a bojuje s nimi pozitivním přístupem.

 

chodci

 

Žiji s roztroušenou sklerózou

Stav pacientů podle lékařů pozitivně ovlivňuje včasné zavedení biologické léčby, dodržování léčebného režimu, dobrá spolupráce s lékařem, intenzivní rehabilitace a pravidelný pohyb. „Pacienti s roztroušenou sklerózou se potýkají s únavou, depresemi, bolestivými spasmy a řadou dalších potíží, kde pravidelné cvičení pomáhá. Putovní expedice na podporu maratonu by je mohla povzbudit v tom, aby nemoci vzdorovali a přišli si zacvičit,“ podotkla prof. MUDr. Eva Havrdová, CSc., vedoucí lékařka MS Centra Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

 

Expedice Hledá se 16 tisíc, složená z dobrovolníků, pacientů, terapeutů a lékařů, vyjede z Prahy – Karlova náměstí v pondělí 28. září v 10 hodin do Karlových Varů. V dalších dnech navštíví Plzeň, České Budějovice, Jihlavu, Žďár nad Sázavou, Brno, Uherské Hradiště, Vsetín, Olomouc, Ostravu, Ústí nad Orlicí, Hradec Králové, Poděbrady, Liberec, Teplice a turné uzavře 13. října od 14 hodin odpoledním programem zpět v Praze na Karlově náměstí.

2 komentáře “Hledá se 16 tisíc pacientů s roztroušenou sklerózou”

 1. Lubor Bartoň 1.3.2016 15:35

  Přeji dobrý den.
  S RS žiji přes deset let, pohyb, především chůze, ale i jízda na kole udržuje tělo v kondici a posiluje, pomáhá i při špatných náladách. Mám životní štěstí-partnerku, která mně tvz. nutí, dokope k pohybu, pokud se začínají projevovat známky úpadku. další výbornou věcí , která donutí k pohybu, je míti vedle sebe čtyři a více zvířecích tlapek, např. dva psy, ti jsou nekompromisní jak v pohybu tak v dobré náladě.
  Velmi rád se zapojím do zářijového maratonu, prosím o zaslání podrobnějšího rozpisu akce, bydlím v Hluboké nad Vlt. a tak bych se zúčastnil jihočeské – českobudějovické části, a zaslání oficiální přihlášky.
  Předem děkuji a přeji pěkný zbytek tohoto dne.
  Lubor Bartoň

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.