V Brně vystavili svá díla nemocní roztroušenou sklerózou

V brněnském Masarykově onkologickém ústavu se snaží povzbudit pacienty s roztroušenou sklerózou. Veřejnosti tam dnes otevřeli výstavu jejich výtvarných prací – maleb, kreseb i paličkovaných krajek. Podle Karla Hrkala z pořádající Unie ROSKA je prezentace pro nemocné mimořádně důležitá. Ukážou tím sobě, ale i společnosti, že jejich práce má nějaký smysl, řekl Hrkal.

Roztroušená skleróza je nevyléčitelná chronická nemoc postihující nervy. Přichází v záchvatech, po nichž se zdravotní stav člověka postupně zhoršuje. Trpí třesem, bolestí, tuhnutím svalů, poruchami močení. Asi čtvrtina nemocných končí na vozíku. Psychická podpora je pro pacienty potřebná. Často mívají deprese, které mohou vyústit v sebevraždu. Podle statistik je u nich sedmkrát častější než u zdravé populace.
Podle Hrkala se přesto i při této vážné nemoci dá pracovat a výtvarně tvořit, čehož je výstava důkazem. Ukazuje také samotným nemocným i jejich blízkým, co dokázali vytvořit. „Jsou tam věci, které by už dnes ti lidé nenamalovali,“ řekl Hrkal.
Roztroušená skleróza patří podle Hrkala k onemocněním, o nichž se na veřejnosti už dnes hodně ví. V ČR se výrazně také zlepšila léčba. Zatímco dřív se nasazovala až po dvou záchvatech do roka, nyní to může být už po prvním z nich. Následky mohou být méně vážné a průběh nemoci pomalejší, než když se medikace nasazovala později.
V ČR trpí roztroušenou sklerózou 14.000 lidí. Přibývá jich. Podle odborníků je to však především zlepšenou diagnostikou, která odhalí onemocnění u většího počtu lidí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.