Léčba alkoholiků selhává na abstinenci, nová léčba pití sníží

Léčba alkoholiků selhává na tom, že se nedokážou úplně vzdát alkoholu. Po dnech abstinence se propadají do těžkého pití. U mužů to jsou za 24 hodin tři dvoudecovky vína nebo tři půllitry piva a víc, u žen dvě sklenky vína nebo dva půllitry piva a víc. Psychiatrie přichází s novým konceptem léčby, který snižuje počet dní těžkého pití.

Studie ukazují, že dlouhodobě dokáže abstinovat jen 20 procent léčených. Až polovina závislých se kvůli zákazu pití k léčbě nikdy neodhodlá.
Rizikovým nebo škodlivým způsobem pije alkohol podle průzkumu pětina dospělých Češek a Čechů, více než 1,3 milionu. Přes 140.000 ekonomicky aktivních pije alkohol tolik, že už potřebují odbornou pomoc.
Odborníci na léčbu závislostí přiznávají, že moderní medicína má omezené možnosti, rozpracovány jsou hlavně metody usilující o dosažení úplné abstinence.
Klinické studie za použití nového konceptu prokázaly snížení množství vypitého alkoholu až o 66 procent. Léčba propojuje psychologickou pomoc s podáním léku, takzvaného modulátoru mozkových opioidních receptorů. Lék posuzuje Evropská léková agentura. Pokud ho schválí, bude i v Česku.
Závislost na alkoholu je považována za chronické onemocnění s občasnými akutními propady. Závažnost a průběh srovnávají odborníci s onemocněním cukrovkou, astmatem nebo vysokým tlakem. Alkohol zvyšuje riziko rakoviny, poškození jater a mozku, stoupá riziko úrazu i nákazy při nahodilém sexu.
Ke vzniku závislosti přispívá dědičnost, u závislých byla prokázána určitá forma genu PDYN. Vliv ale má i výživa matky v těhotenství a citové a fyzické zanedbávání v dětství, týrání či život se závislým člověkem. Vyšší riziko mají vzhledem ke způsobu života hudebníci, lékaři, novináři, manažeři, ženy na mateřské dovolené a ženy v přechodu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.