Světový den hlasu je 16. dubna, specialisté zvou k vyšetření

Poruchy hlasu významně snižují kvalitu života. Proto je potřeba zvýšit povědomí lidí o příčinách poruch hlasu. Zdravý hlas je pro miliony lidí základním pracovním nástrojem. Bez hlasu nelze vyjádřit myšlenky, city, touhy. Světový den hlasu je osvětová iniciativa, která si klade za cíl připomenout každému člověku důležitost lidského hlasu jako základního prostředku mezilidské komunikace. Lidé, kteří mají podezření, že s jejich hlasem není něco v pořádku, mohou využít den otevřených dveří (16. 4.) v řadě zdravotnických zařízení, kde specialisté z oboru ORL vyšetří jejich hrtan a hlasivky.

Světový den hlasu vznikl v roce 1999 v Brazílii, a během několika let se tato aktivita rozšířila po celém světě. V České republice si připomínáme Světový den hlasu od roku 2009. Iniciátory této osvětové iniciativy u nás jsou primářka Hlasového a sluchového centra Praha MUDr. Jitka Vydrová a český vědec a vynálezce vyšetřovací techniky pro poruchy kmitání hlasivek – RNDr. Jan Švec.

S hlasem musíme dobře zacházet, aby se nepoškodil. Míváte někdy pocit, že máte – lidově řečeno – knedlík v krku? Pálí vás žáha? Objevil se chrapot trvající déle než 3 týdny? Při jen trochu vážnějších potížích takového rázu je na místě zbystřit! Za projevy, jež se většina z nás obvykle snaží přechodit, se může skrývat vážná příčina, která hlas později nenávratně poškodí.

 Jaká jsou hlavní rizika, která ohrožují náš hlas?

„Lidé rizika podceňují. Potíže s hlasem mohou být projevem natolik závažného onemocnění, jako je rakovina hrtanu. Často se hlas zhoršuje kvůli refluxní chorobě žaludku, při níž nefunguje správně svěrač mezi jícnem a žaludkem a jeho kyselý obsah se dostává do oblasti dýchacích cest. Někoho potom pálí žáha, jiní lidé o této své nemoci nevědí, ale kašlou či chraptí“ informuje primářka Hlasového centra Praha MUDr. Jitka Vydrová, která je také hlasovou poradkyní profesionálních zpěváků a přednáší o správném užívání hlasu na uměleckých školách.

V současné době jsou na vzestupu další rizika, dříve velmi vzácná. „Můžeme zmínit infekci lidskými papillomaviry, které způsobují v krční oblasti papilomatózu hrtanu. Infekce papillomavirem vyvolá růst květákovitých výrůstků v horních dýchacích cestách a na hlasivkách. Lidé je pociťují jako cizí těleso v krku a pozorují zhoršující se chrapot. Výrůstky můžeme chirurgicky odstranit, ale často se znovu vracejí,“ vysvětluje lékařka. Jak se dostanou do krku tyto pohlavně přenosné viry, jinak způsobující i rakovinu děložního čípku a genitální bradavice? Inu, v posledních desetiletích u populace vzrostla obliba orálního sexu.

Tipy, jak se vyhnout potížím

Podle primářky MUDr. Jitky Vydrové existuje několik obecně platných rad, jak lze hlas chránit. Nesmí se přepínat. Škodí kouření, alkohol i káva. „Pro hlas je rizikové například navštěvování velmi hlučných zábav, kde duní hlasitá hudba a hosté, aby se slyšeli navzájem, musejí hlasitě křičet. Namoženým či poraněným hlasivkám je třeba naordinovat klid, aby se mohly zotavit,“ říká lékařka. Výše zmíněné papilomatóze hrtanu můžeme předejít očkováním kvadrivalentní vakcínou proti papilomavirům, která chrání nejen proti rakovině děložního čípku, ale i proti genitálním bradavicím či papilomatóze hrtanu.

„Dobrou zprávou přitom je, že většina potíží s hlasivkami a hlasem je léčitelná. Je ale potřeba problém neodkládat a navštívit ambulanci ORL, případně specializované pracoviště,“ dodává MUDr. Vydrová.

 Některá onemocnění s negativním vlivem na hlas

· rakovina hrtanu

· chronický zánět hrtanu – laryngitida

· papilomatóza způsobená HPV

Den otevřených dveří – nechte si preventivně vyšetřit hlas

U příležitosti Světového dne hlasu pořádá Hlasové a sluchové centrum Praha v pondělí 16. dubna 2012 den otevřených dveří. Každý, kdo má nějaké potíže s hlasem, může přijít a nechat se mezi 9.00 s 16.00 vyšetřit. Hradí se pouze zákonem stanovený třicetikorunový poplatek.

Adresa: Španělská 4, Praha 2.

 

Seznam pracovišť, kde se dne 16. dubna můžete dát preventivně vyšetřit

Praha

· Hlasové a sluchové centrum Praha, Praha 2, Španělská 4

· ORL klinika FN Motol

· ORL ambulance polikliniky Medico, Praha 4, Opatovská 1763

· ORL ambulance, MUDr. Helena Rosická

Hradec Králové

· ORL klinika FN Hradec Králové, Foniatrická ambulance 8-14 hodin

Brno

· FN u sv. Anny, foniatrická ambulance KOCHHK, Pekařská ul.

· Audiofon centrum s.r.o., Obilní trh 4, Brno

Ostrava

· Poliklinika FN Ostrava, ul.17.listopadu

Plzeň

· ORL klinika FN Plzeň

Havlíčkův Brod

· ORL oddělení nemocnice Havlíčkův Brod, Husova 2624

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.