AUDIO: Očkování hexavakcínou

MUDr. Vratislav Řehák k očkování proti hepatitidě B.

Od 1. 1. 2007 zajišťuje ochranu před záškrtem, tetanem, černým kašlem, hepatitidou B, dětskou obrnou a Haemophilus influenzae b (Hib). Proti černému kašli je tu navíc zastoupena bezpečnější očkovací látka, než tomu bylo u původní tetravakcíny. První dávku dítě dostane ve třech měsících, další ve čtyřech a pěti měsících. Čtvrtá dávka následuje do 18 měsíců.

Záškrt (difterie) je onemocnění vyvolávané bakteriemi, které se vyskytují v ústech, nose a hrdle infikované osoby. Při záškrtu se vyvíjí v hrdle na sliznicích změny, vedoucí k potížím s polykáním, zužují se nakonec dýchací cesty a dítě se může udusit. Silný toxin (jed), který produkují bakterie záškrtu, se v těle šíří a může způsobit vážné komplikace jako např. poškození srdečního svalu a dokonce selhání srdce.

Tetanus je často smrtelné onemocnění, které je způsobeno toxinem bakterií, které jsou přítomné v půdě a v hnoji. Člověk se nemůže nakazit od druhého člověka. Nákaza vnikne do těla otevřeným zraněním, které může být i tak malé, jako je píchnutí špendlíku. Tetanus napadá nervový systém, způsobuje těžké svalové stahy (spasmy), především v oblasti krku a čelistních svalů. Následují potíže s dýcháním, bolestivé stahy a nenormální srdeční rytmus.

Černý kašel (pertusse) je vysoce infekční onemocnění způsobené bakteriemi, rozšiřuje se kašláním nebo kýcháním. Objevují se opakované záchvaty kašle, mezi nimi dítě lapá po dechu a vydává tak charakteristický zvuk. Po kašli mohou děti až zvracet. Kašel může trvat týdny i měsíce. Černý kašel probíhá těžce především u dětí v prvním roce života. Komplikace zahrnují zápal plic, závažná jsou postižení centrálního nervového systému-záněty mozku, včetně trvalých následků.

Žloutenka typu B je vážné onemocnění, jejíž následky mohou přetrvávat celý život a působit závažné pozdní komplikace. Je způsobena virem, který napadá játra. U kojenců a batolat, která onemocní touto chorobou, onemocnění probíhá většinou jen s lehkými příznaky nebo vůbec nepoznaně. U mnoha těchto dětí zůstává ale virus v organismu po mnoho let a mohou být infekční vůči okolí. Až u 25% těchto přenašečů hepatitidy B se může později projevit závažné onemocnění jater, včetně nádorového postižení. Virus hepatitidy B se vyskytuje v infikovaných tělních tekutinách včetně krve, slin a spermatu.

Po zavedení očkování proti dětské obrně (poliomyelitis, zkráceně polio) se dramaticky snížil výskyt této obávané nemoci. Pokud ale divoká forma viru polio nebude na světě zcela vymýcena, je bohužel třeba v očkování pokračovat. Virus se dostává do zažívacího systému, způsobuje horečky, zvracení a svalovou ztuhlost, napadá nervový systém a může způsobit trvalé ochrnutí svalstva – chabé obrny. Ty mohou postihnout i dýchací a polykací svaly, což je smrtící komplikace.

Infekce bakterií Haemophilus influenzae b(Hib) je nejčastější příčinou život ohrožující infekce u dětí mladších 5 let. Navzdory svému jménu (influenza= chřipka) nemá nemoc nic společného s chřipkou. Může způsobit hnisavý zánět mozkových blan (meningitida), zánět příkopky hrtanové (epiglotitida). Meningitida i epiglotitida mohou během krátké doby (hodiny) skončit smrtí dítěte. Další možnou komplikací je zápal plic, záněty kloubů, atd.

Zavedení hexavakcíny představuje o dost menší zátěž pro dětský organismus, než do té doby používané očkovací látky. Je třeba zmínit i podstatně méně reakcí po očkování. Hexavakcína je považovaná za šetrnější k dětem.

Zdroj: www.ockovanideti.cz, stránky FN Motol Praha

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.