MUDr. Vratislav Řehák k očkování proti hepatitidě B.
Od 1. 1. 2007 zajišťuje ochranu před záškrtem, tetanem, černým kašlem, hepatitidou B, dětskou obrnou a Haemophilus influenzae b (Hib). Proti černému kašli je tu navíc zastoupena bezpečnější očkovací látka, než tomu bylo u původní tetravakcíny. První dávku dítě dostane ve třech měsících, další ve čtyřech a pěti měsících. Čtvrtá dávka následuje do 18 měsíců.
Záškrt (difterie) je onemocnění vyvolávané bakteriemi, které se vyskytují v ústech, nose a hrdle infikované osoby. Při záškrtu se vyvíjí v hrdle na sliznicích změny, vedoucí k potížím s polykáním, zužují se nakonec dýchací cesty a dítě se může udusit. Silný toxin (jed), který produkují bakterie záškrtu, se v těle šíří a může způsobit vážné komplikace jako např. poškození srdečního svalu a dokonce selhání srdce.
Tetanus je často smrtelné onemocnění, které je způsobeno toxinem bakterií, které jsou přítomné v půdě a v hnoji. Člověk se nemůže nakazit od druhého člověka. Nákaza vnikne do těla otevřeným zraněním, které může být i tak malé, jako je píchnutí špendlíku. Tetanus napadá nervový systém, způsobuje těžké svalové stahy (spasmy), především v oblasti krku a čelistních svalů. Následují potíže s dýcháním, bolestivé stahy a nenormální srdeční rytmus.
Černý kašel (pertusse) je vysoce infekční onemocnění způsobené bakteriemi, rozšiřuje se kašláním nebo kýcháním. Objevují se opakované záchvaty kašle, mezi nimi dítě lapá po dechu a vydává tak charakteristický zvuk. Po kašli mohou děti až zvracet. Kašel může trvat týdny i měsíce. Černý kašel probíhá těžce především u dětí v prvním roce života. Komplikace zahrnují zápal plic, závažná jsou postižení centrálního nervového systému-záněty mozku, včetně trvalých následků.
Žloutenka typu B je vážné onemocnění, jejíž následky mohou přetrvávat celý život a působit závažné pozdní komplikace. Je způsobena virem, který napadá játra. U kojenců a batolat, která onemocní touto chorobou, onemocnění probíhá většinou jen s lehkými příznaky nebo vůbec nepoznaně. U mnoha těchto dětí zůstává ale virus v organismu po mnoho let a mohou být infekční vůči okolí. Až u 25% těchto přenašečů hepatitidy B se může později projevit závažné onemocnění jater, včetně nádorového postižení. Virus hepatitidy B se vyskytuje v infikovaných tělních tekutinách včetně krve, slin a spermatu.
Po zavedení očkování proti dětské obrně (poliomyelitis, zkráceně polio) se dramaticky snížil výskyt této obávané nemoci. Pokud ale divoká forma viru polio nebude na světě zcela vymýcena, je bohužel třeba v očkování pokračovat. Virus se dostává do zažívacího systému, způsobuje horečky, zvracení a svalovou ztuhlost, napadá nervový systém a může způsobit trvalé ochrnutí svalstva – chabé obrny. Ty mohou postihnout i dýchací a polykací svaly, což je smrtící komplikace.
Infekce bakterií Haemophilus influenzae b(Hib) je nejčastější příčinou život ohrožující infekce u dětí mladších 5 let. Navzdory svému jménu (influenza= chřipka) nemá nemoc nic společného s chřipkou. Může způsobit hnisavý zánět mozkových blan (meningitida), zánět příkopky hrtanové (epiglotitida). Meningitida i epiglotitida mohou během krátké doby (hodiny) skončit smrtí dítěte. Další možnou komplikací je zápal plic, záněty kloubů, atd.
Zavedení hexavakcíny představuje o dost menší zátěž pro dětský organismus, než do té doby používané očkovací látky. Je třeba zmínit i podstatně méně reakcí po očkování. Hexavakcína je považovaná za šetrnější k dětem.
Zdroj: www.ockovanideti.cz, stránky FN Motol Praha
Vložit komentář