Brnění v lýtku

Otázka

Dobrý den, od včerejška mi brní pravé lýtko. Začalo to poté, co jsem se včera odpoledne probudila. Myslela jsem si, že je to jen přeležené, ale trvá to už 16 hodin. Je to pravidelné, 1-2 vteřiny to jen lehce zabrní a 3-4 vteřiny je klid a takhle se to stále opakuje. Brnění pozoruji jen když si lehnu do postele a soustředím se na to, během dne při chůzi atd to neregistruju. Poslední rok mám málo pohybu a odjakživa mám studené nohy, nevím jestli to může mít nějakou souvislost. Nikdy dřív jsem takové brnění nepozorovala. 22 let

Odpověď

Jestli užíváte hormonální antikoncepci nebo měl-li někdo ve vašem příbuzenstvu žilní trombózu, pak by se měly co nejdříve vyloučit žilní příčiny brnění v lýtku (u praktického lékaře, při větším podezření pak v žilní poradně). Vyšetření by se nemělo odkládat.

Příčiny mohou být i svalové nebo nervové (jejich „přeležení“ může odeznívat i několik dní). Pokud se stav do týdne nezlepší, pak by bylo vhodné vyhledat neurologa. U starších ročníků je pravděpodobnější kloubní příčina potíží v lýtku.