krevní vzorky ve zkumavkách, zkoumání krevní sraženiny

Krevní sraženiny opravdu nepodceňujte!

Znovu se vracíme k nedávno vydanému výsledku průzkumu o nízkém povědomí existence krevní sraženiny. Článek, kterým jsme publikovali 25. 1. 2016 Krevní sraženiny se nevyplácí podceňovat  mimo jiné informoval, že krevní sraženiny zabíjí jednoho ze čtyř lidí na světě.

Krevní sraženina neboli trombóza. 

Je to opravdu tak, že  příčinou jednoho ze čtyř úmrtí na naší planetě jsou krevní sraženiny, pro které lékaři používají termín trombóza.

Skutečnost, že povědomí veřejnosti o trombóze je nízké (68 %) a žilní krevní sraženiny zná ještě méně dotázaných (okolo 50 %), prokázal průzkum provedený, v devíti zemích napříč světem, International Society on Thrombosis and Haemostasis.

erytrocyty

Krevní sraženiny 

V Evropě ročně umírá na 500 000 osob na krevní sraženiny a  tromboembolickou nemoc (TEN), to je asi 12 % z celkového počtu všech úmrtí, přičemž se jedná o onemocnění, kterému lze zabránit účinnou profylaxí, například nízkomolekulárními hepariny. Podle epidemiologických studií dochází během jednoho roku ke 148 případům žilní trombózy a k 95 případům plicní embolie na 100 000 obyvatel, přičemž z výše uvedených údajů připadá na TEN u hospitalizovaných pacientů 83 případů žilní trombózy a 67 případů plicní embolie.krev

 

Proč to znovu připomínat?

Jednoduše proto, že číslo napsané, přelétneme očima, možná se nad tím ani nezamyslíme. Ale  ono číslo  1 člověk ze 4 zemře, je opravdu vysoké.  Už jen tím, že se jedná o světové číslo, kam je započítaná celá lidská populace, včetně chudých zemí, které zrovna netrpí obezitou nebo pojídáním tučných mas. Znamená to tedy, že kdybychom snížili celek o země, kde jen tak trombóza nehrozí, změnil by se poměr úmrtí v důsledku  na ještě hrozivější číslo.

Tak a jestli ani tohle s vámi nic nedělá, pak se pojďme podívat na  krátké edukační video Erika Beyera, kardiologa, který v současné době působí jako ředitel Florida Medical Center  v Miami na americké Floridě. Jím publikované video pochází z půlky srpna 2013  a jedná se o masivní plicní embolii odoperovanou pacientovi, který, dá se říci jako zázrakem, přežil.

(Upozorňujeme, že video ukazuje reálnou operaci, proto slabší povahy přihlédnou ke svému aktuálnímu rozpoložení a zároveň ponechají na paměti, že mohou kdykoli video zastavit a vypnout. Zároveň uvádíme, že video je čistě kazuistické a neslouží jako návod k samoprovádění nebo jako předloha pro výkon samotné operace. Postupy provedení se mohou lišit nejen mezi nemocnicemi, ale také mezi zeměmi.)

video operace

Zdroj: Erik Beyer youtube channel, Massive Pulmonary Embolus! 20.8.2013,

[publikováno 17.2.2016] dostupné z:  https://www.youtube.com/watch?v=SzsQWIMYbN8

Pakliže jste dočetli až sem, viděli jste jak probíhá zákrok odstraňující uvolněnou sraženinu putující do plic. Bez operativního zákroku by pacient zemřel.

Nyní apelujeme na ženy, aby změnily posed u počítače a nedávaly si nohu přes nohu a na všechny z vás, abyste si překontrolovali nohy, kde se vyskytují křečové žíly nejvíce, které si necháte vyšetřit lékařem. Omezíte výtah a čas od času se projdete po schodech a ruku na srdce s pejskem na delší procházce jste také dlouho nebyli, trochu zeleniny k večeři neuškodí a alespoň 10 minut točení nohama, jako když jedete na kole si večer určitě najdete.  A pokud zase ztratíte motivaci, nezapomeňte si znovu pustit video.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.