Radiační zátěž

Otázka

Dobrý den, během předoperačního mi byl zjištěn nález na RTG plic. Plíce mi rentgenovaly na dvou pracovištích, během 2 měsíců jsem podstoupila 6 rtg snímků. Následně mi konečně diagnostikovali nález – zlomenina žebra (začátkem prosince 2014 jsem upadla na námraze). Na osteoporozu beru Caltrate 1tbl. denně, proto se paní doktorka domnívá, že jsem měla zlomeniny i na jiných částech těla a odesílá mne na scintigrafii celého skeletu.

V měsíci červnu mám v Motole podstoupit operační výkon v celkové narkóze, čili opět budu muset absolvovat předoperační vyšetření s RTG plic. Obávám se, že radiační záření v tomto množství by nemělo příznivý vliv na můj zdravotní stav. Jsem v ID po nádorovém onemocnění mozku, beru léky na kolísavý tlak. Děkuji předem za odpověď. Alena, 56 let

Odpověď

Myslím, že se nemusíte obávat. Radiační zátěž při snímkování hrudníku je zhruba 0,05 miliSievertu (mSi), takže jste „dostala“ jednu desetinu dávky, které jsme všichni vystaveni z přírodních zdrojů (kolem 3-5 mSi za rok z tzv. radiačního pozadí). Scintigrafie skeletu představuje zhruba 1,5 mSi (což je považováno za střední zátěž, není sama o sobě nebezpečná), u tohoto vyšetření bych doporučila zvážit přínos k riziku.