Rekonvalescence předškolního dítěte

Otázka

Chtěla bych se zeptat, jak dlouho po nemoci by nemělo chodit 6leté dítě do školky. Moje vnučka byla 2 měsíce nemocná. Začalo to zánětem středního ucha, který se asi za měsíc znovu opakoval a doprovázel ho záchvatovitý kašel, který trval 2 měsíce. Celou dobu byla vnučka doma, opakovaně jedla antibiotika a spoustu léků na kašel a rýmu. Teď je konečně bez potíží. Jedna paní doktorka řekla, abychom ji už do školky tento rok vůbec nedávali, aby se tělo bylo schopno zregenerovat, po tak dlouhé nemoci, druhá paní doktorka řekla, ať ji dáme za 14 dní do školky, že buď to vnučku zlomí, nebo to vydrží. Od února má vnučka chodit se školkou do plavání, tak nevíme, co bude pro vnučku nejlepší. Já zastávám názor, že by měla být s maminkou, která je na mateřské dovolené, ještě měsíc doma, dcera míní, že stačí 14 dní. Také by nás zajímalo, jestli pro 6leté děti existují nějaké opravdu účinné preventivní vitaminy, které by ji po nemoci rychle zotavily.

Conseq Investment Management
Odpověď


V každém případě bych byla pro, aby holčička byla s maminkou ještě měsíc doma. Vynechala bych v této sezóně i plavání. S tím bych začala až v létě, únor není dobrý termín pro start s otužováním (mluvím nejen jako pediatr, ale i jako matka dvou dcer a dokonce jako babička). Se školkou bych začala od dopolední návštěvy (jít domů po „o“), v případě, že se do měsíce nedostaví žádné onemocnění, které by vyžadovalo nasazení antibiotik, bych pobyt prodloužila i na odpoledne. To, že dostane rýmičku, se dá předpokládat.

Žádné vitamínové přípravky nejsou účinné v „posílení“ imunitního systému, respektive neexistují důkazy, že lidé užívající vitaminy v tabletách by byli zdravější. Jsou však důkazy o prospěšnosti probiotik (prospěšných bakterií, které „trénují imunitní systém“) i v prevenci respiračních chorob (raději v kapslích z lékárny než v „živých“ jogurtech od „renomovaných“ firem).
Optimálním řešením je vyvážený jídelníček plný ovoce a zeleniny, bílkovin s rozumným množstvím cukrů (pečiva, příloh) a tuků (spíše oleje než ztužené „rostlinné“ tuky, tu a tam čerstvé máslo). Strava má zásadní význam pro zdraví, stejně jako pohyb. Pokud je už vnučka v pořádku, pak bude jistě ráda, když podniknete procházky a hry venku – to je nejpřirozenější způsob otužování (nikoli za extrémně chladného a větrného počasí).

Avšak pokud se choroby budou opakovat, je to důvod k celkovému vyšetření (imunologickému, pediatrickému, pneumologickému).