V horku se má pít, zdraví škodí málo i moc tekutin

V horku by měl člověk vypít za den zhruba tři litry tekutin. Aktivní sportovci a lidé těžce pracující až pět litrů. Pokud ale člověk přehání pitný režim, může se jeho organismus potýkat s takzvanou hyponatrémií. Je to život ohrožující stav, kdy nadměrná záplava vody vede ke smrtelnému poklesu hladiny sodíku v krvi.

Conseq Investment Management

Podle internetové encyklopedie Wikipedie jde o poruchu složení vnitřního prostředí, kdy klesá koncentrace sodíku. Ten je obsažen v chloridu sodném, v běžné řeči známém jako kuchyňská sůl.

Hyponatrémie může postihnout například maratonské běžce, triatlonisty či horolezce. Výzkum při maratonském běhu v americkém Bostonu ukázal, že řada závodníků byla blízko smrti z nedostatku sodíku.

Maratonec vypotí při závodu tři a více litrů potu, tím ztrácí také sůl. Nedostatek soli se projevuje jako žízeň. Běžec na občerstvovacích stanicích o to více pije. Vnitřní prostředí se naředí a hrozí kolaps.

Základním projevem tohoto nebezpečného stavu jsou podrážděnost, neklid, zmatenost a poruchy vědomí. Objevují se bolesti hlavy, poruchy chůze, slabost, zvracení, křeče v břiše. Pulz je slabý, tlak klesá.

Porucha je přitom snadno léčitelná, pacientovi pomůže, když dostane do žil koncentrovaný solný roztok.

Lékaři radí nezatěžovat organismus v horku náročným sportem a vyvarovat se námahy. Sportovci v tréninku by si měli předem ověřit, kolik tekutin jejich tělo potřebuje. Měli by se zvážit před tréninkem a po něm. Zjistí, kolik shodili, a tedy kolik vody potřebují dodat. Kardiologové radí sportovcům pít při pohybu, ne při zastavení. Opatrnost je nutná i po závodě. S pitím se má počkat až po vymočení. Dává signál, že tělo již nezadržuje vodu.

Pokud je výchylka hmotnosti mezi oběma váženími do jednoho procenta, je vše v pořádku. Pokud váhový úbytek po tréninku je vyšší než tři procenta, je tělo silně dehydrované. Člověk paradoxně může v takové situaci místo žízně cítit hlad, protože „hlad je převlečená žízeň“.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.