Hemoroidy

Správné označení je hemoroidy. Název „hemoroid” pochází z řečtiny a znamená „tok (nebo výtok) krve”.

Hippokrates užíval tohoto názvu pro výtok krve z žil v oblasti řitě. Nejstarší zmínka o hemoroidech pochází z 18. století před naším letopočtem z Mezopotámie, kde byl dokonce (v Chammurapiho zákoníku) uveden i honorář za léčbu hemoroidů. Ve starém Egyptě (15. století př. n. l.) už byly hemoroidy popsány. První pokusy o operaci hemoroidů probíhaly už ve středověku.

V současnosti se užívají oba názvy – jak zlidovělé hemeroidy, tak správněji hemoroidy. Trpí jimi každý třetí dospělý Čech a každý druhý ve věku nad 50 let.

Hemoroidy (lidově „zlatá žíla”) jsou rozšířené žilní struktury pod kůží v oblasti řitního otvoru. Dělí se na vnější, vnitřní a přechodné.

Vnější hemoroidy se vyskytují v okolí řitního otvoru, kde tvoří elipsovité výběžky.
Vnitřní hemoroidy (v tomto případě jde o krevní sraženiny vnějších řitních cév) se nacházejí uvnitř konečníku a někdy mohou sklouzávat a vyhřezávat do řitního kanálu.
Pokud má pacient oba druhy hemoroidů, které na sebe navazují, jedná se o hemoroidy smíšené neboli přechodné.

Bolest a krvácení však mohou způsobit tzv. anální fisury. To jsou malé trhlinky v řitním otvoru.

Jak hemoroidy vznikají

Na vzniku hemoroidů se podílí jak vrozené dispozice, tak životní (sedavý) styl a nesprávné složení stravy. Typickými příznaky jsou krvavá stolice, svědění a pálení konečníku.

Hemoroidům lze do jisté míry předejít

Nejlépe péčí o pravidelnou stolici (zácpa je zhoršujícím faktorem), a to především stravou bohatou na vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné produkty) a správným pitným režimem. Při zácpě je lépe změnit stravovací návyky než užívat projímadla, která při déle trvajícím používání mohou trvale poškodit střeva.

Velký vliv má i hygiena řitního otvoru. Po stolici se otírá měkkým, nedráždivým, několikavrstevným toaletním papírem. Pak by mělo následovat dočištění jemným proudem vody (sprcha, použití bidetu) a otření měkkým ručníkem. Je lépe nosit jemné bavlněné prádlo.

V prevenci i péči o již vzniklé hemoroidy má místo i pravidelná fyzická aktivita

Optimální je plavání a chůze.

K ošetřování řitního otvoru při problémech s hemoroidy je nutné užívat speciální přípravky. Běžná kosmetika není vhodná, může potíže zhoršit.

Léčbě hemoroidů se věnuje obor proktologie

Existuje několik šetrných postupů, kterými lze nepříjemné onemocnění léčit. Když nepomohou režimová a dietní opatření, pak je čas na léčbu chirurgickou. K nejčastějším postupům patří zaškrcení hemoroidu gumovým kroužkem, ošetření infračerveným světlem nebo laserem, elektrokoagulace. Teprve když ani tyto postupy neuspějí, přichází ke slovu skalpel.

Je nutné připomenout, že přítomnost krve ve stolici je varovným signálem! Je vždy nutné objasnit, odkud teče – zdrojem může být i vážný zánět nebo zhoubný nádor tlustého střeva a konečníku.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.