Hemoroidy – nechtěný přítel cyklistů

Při dlouhodobém sezení (ať již na kole, nebo v kanceláři) dochází k mechanickému tlaku na perineální oblast, což je základem zpomaleného proudění krve. Zhoršené okysličení tkání pak může vést k poškození žilní stěny. Vznik hemoroidů podporuje při jízdě na kole izvýšený nitrobřišní tlak a tlak na cévy v oblasti pánve. Žilní stěna se rozšíří a nepříjemný projev chronického žilního onemocnění je zde. Co s tím?

Mnoho z nás neví, že hemoroidy jsou křečové žíly v oblasti konečníku, které máme všichni. Jejich úlohou je uzavírat konečník a bránit samovolnému úni u střevních plynů a stolice. Svědění, bolest a krev ve stolici jsou příznaky toho, že došlo k jejich rozšíření. Tzv. hemoroidální onemocnění, jak se tato zdravotní komplikace nazývá, trápí dle odhadů polovinu z nás. Přestože se jedná o příznak chronického žilního onemocnění, jak je tomu např. u metliček a křečových žil, vzhledem k místu výskytu se o tomto tématu stydíme mluvit. Při včasné léčbě je přitom možné zabránit nutnému chirurgickému řešení. Co vás v ordinaci odborníka čeká, se dozvíte např. na www.zilniporadna.cz.

Abychom snížili riziko, že se u nás hemoroidy objeví, případně že se bude stav zhoršovat, měli bychom dodržovat několik základních preventivních pravidel. „Prevence hemoroidální nemoci spočívá především ve zdravém stravování a s ním souvisejícím pravidelným a správným vyprazdňováním. Důležitá jsou také hygienická opatření perinea (kolemkonečníkové krajiny) s ohledem na citlivou tkáň řitního otvoru. Ta je důležitá nejen po stolici, ale také například po sportování nebo při nadměrném pocení v mezihýžďové oblasti. Stejně tak je důležité vyvarovat se sezení na studených a vlhkých plochách, dlouhodobého tlaku do malé pánve či vysedávání na toaletě,“ radí MUDr. Soňa Hořínková, proktoložka z nemocnice TGM v Hodoníně.

Chronické žilní onemocnění, a tedy i hemoroidy, jsou dědičným onemocněním. Dědičnost je ale často podpořena dalšími faktory, jako je sedavé zaměstnání, obezita, špatná životospráva vedoucí k zácpám, nedostatek pohybu nebo těhotenství. Cyklistika patří k nedoporučovaným sportům, proto je důležité, aby cyklisti více dbali na prevenci a včas navštívili lékaře, s jehož pomocí zabrání dalšímu zhoršování projevů.

Doporučení nejen pro cyklisty:

  1. Nejvhodnější pro vás budou prodyšné elastické cyklokraťasy z materiálu, který bude odvádět pot a teplo.
  2. Již při prvních pocitech svědění a dalších nepříjemných příznaků v oblasti konečníku začněte uvažovat o návštěvě lékaře – ten vám provede potřebná vyšetření, poradí s úpravou životosprávy a místní léčbou (masti, čípky) a případně doporučí venofarmaka (léky na posílení žilní stěny).
  3. Na stěhování kufrů si pořiďte pomocníky, protože nitrobřišní tlak při zvedání těžkých věcí stav hemoroidů zhoršuje.
  4. Do jídelníčku zařaďte dostatek vlákniny (celozrnné pečivo, ovoce, zelenina) a tekutin.
  5. Naopak se vyhýbejte dráždivým potravinám a nápojům, jako jsou kořeněná jídla, káva nebo alkohol.
  6. Po příjezdu z kola se co nejdříve osprchujte. Sprchu můžete použít i po stolici. Místo klasického toaletního papíru pak používejte vlhčené ubrousky.
  7. Stáhněte si mobilní aplikaci „HEMOROIDY“, kde se dozvíte víc.
  8. I když je kolo vaší největší láskou, vyrazte někdy na výlet pěšky – na procházku nebo plavání byste si měli najít čas i mimo dovolenou.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.