Kanadští lékaři: Vhodná strava pomáhá prevenci vzniku nádorů

Vhodně zvolená strava se může stát prostým a účinným prostředkem v prevenci a léčbě rakoviny, zároveň může působit i léčebně. Vyplývá to ze závěrů kanadských onkologů Richarda Béliveau a Denise Gingrase publikovaných v knize Výživou proti rakovině.

„V ČR je velmi dobrá diagnostika a léčba již vzniklých zhoubných nádorů, chabá je však úroveň prevence ve vědomí odborníků i laiků. Přitom právě jídlem můžeme do těla dostat jak prospěšné, tak i škodlivé látky,“ vysvětlil děkan Lékařské fakulty brněnské Masarykovy Univerzity Jan Žaloudík.
Autoři knihy uvádějí, že se velké množství protirakovinných látek nachází nejen v zelenině a ovoci, ale i v jiných potravinách. Například v zeleném čaji, kurkumě nebo čokoládě. Běžná strava, v níž nechybí zelenina, ovoce a nápoje, jako je zelený čaj a červené víno, je už schopna dodat organismu potřebnou dávku těchto látek.
Podle Žaloudíka v ČR onemocní nádorem v průběhu života každý třetí občan. Každý čtvrtý pak na rakovinu umírá. „Při výběru potravy a nápojů jsme každý sobě lékařem, preventistou, ale bohužel i hrobníkem,“ uzavřel lékař.
Autor knihy Richard Béliveau je vedoucím Katedry prevence a léčby rakoviny na Univerzitě v Montrealu, kde také přednáší biochemii. Jeho kolega Denis Gingras je badatel specializující se na onkologii v Laboratoři molekulární medicíny montrealské nemocnice Sainte-Justine.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.