K výběru nezdravého jídla nabádá prý lidi gen

Lidé, kteří mají v sobě některou variantu genu spojeného s obezitou, snědí při každém jídle v průměru o sto kalorií více. Klíčovou variantu genu FTO nosí v sobě zřejmě 63 procent lidí, shrnují své nové poznatky vědci ve studii zveřejněné v odborném časopise The New England Journal of Medicine.

Vědci zkoumali skupinu sta dětí ve věku od čtyř do deseti let. Děti, které měly variantu genu FTO, si vybíraly jídla s větším obsahem cukrů a tuků. Instinktivně je tato jídla přitahovala více než jídla označovaná za zdravá.
Každé dítě zahrnuté do studie podstoupilo tři testy, při nichž jim byl nabídnut celý rejstřík různých typů jídel. Vědci zjistili, že tato varianta genu nemá žádný dopad na rychlost, s jakou tělo stráví jídlo, nebo na aktivitu lidí. Nenašli také žádný důkaz o tom, že by nositelé této varianty genu měli problém uvědomit si, že jsou nasyceni a že by měli přestat jíst.
Tyto lidi zřejmě instinktivně více přitahují kaloričtější jídla.
„Naše práce ukazuje, že tento gen sám nevede k obezitě bez přejídání. Vyplývá z ní také, že obezitu spojenou s tímto genem by šlo regulovat pečlivou kontrolou stravování,“ řekl vedoucí studie Colin Palmer.
Výsledky studie také posílily teorii, že prudce stoupající obezita je těsně spjata s širokou dostupností levných jídel, která obvykle skrývají spoustu kalorií.
Poučení pro lidi, kteří mají příslušné varianty genu FTO, je prosté: odolat pokušení, i když jejich genetická výbava je vede k tomu, aby dělali něco jiného.
Výzkum ukázal, že lidem, kteří mají jednu kopii klíčového genu FTO, což je 49 procent populace, hrozí o 30 procent vyšší riziko obezity, zatímco u lidí majících dvě kopie genu se toto riziko zvyšuje téměř o 70 procent.
S obezitou je podle Palmera pravděpodobně spojeno mnoho různých genů. „Musíme najít cesty k tomu, jak udělat zdravější životní styl přitažlivější, aby se potom mohl stát snadnější volbou,“ řekl Palmer.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.