Nejčastější příčinou smrti Čechů byla loni onemocnění oběhové soustavy, podlehla jim polovina z asi 104.600 zemřelých. Oběhovou soustavu postihují různé nemoci, k nejčastějším patří ischemické choroby srdeční a cévní nemoci mozku. Hned po těchto nemocech Češi nejvíce podléhají zhoubným novotvarům. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
Nemoci oběhové soustavy zapříčiní smrt 44,7 procenta zemřelých mužů, u žen je to dokonce o jedenáct procentních bodů více. Zhoubné nádory, které způsobují více než čtvrtinu celkového počtu úmrtí, trápí více muže. V loňském roce stály za úmrtím 28,8 procenta mužů a 23,5 procenta žen.
Zatímco u mužů jsou třetí nejčastější příčinou smrti vnější příčiny typu poranění, úrazů, otrav a jejich následků, u žen jsou třetí nejfrekventovanější příčinou smrti nemoci dýchací soustavy.
V absolutním součtu loni zemřelo o necelých 200 lidí více než v roce předchozím, v souvislosti se stárnutím populace je však intenzita úmrtí nižší, uvádí ÚZIS.
Od roku 2003 klesá úmrtnost u mužů i u žen. Střední délka života se od té doby zvýšila o 1,7, respektive 1,4 roku. Tento trend je spojen zejména s rozšiřující se zdravotní péčí.
Snížila se i intenzita kojenecké úmrtnosti. Do jednoho roku věku zemřelo 3,1 promile živě narozených dětí, což je nejnižší hodnota v historii České republiky.
Ve srovnání s rokem 2006 poklesla úmrtnost ve většině věkových skupin. Na poklesu celkové úmrtnosti se nejvýrazněji podíleli muži starší 75 let, u nichž se snížila zejména úmrtnost na cévní nemoci mozku. U mužů 95letých a starších o čtvrtinu poklesla úmrtnost na nemoci dýchací a trávicí soustavy.
Vložit komentář