Zácpa (obstipace)

I kolon (tlusté střevo) může onemocnět. Kromě vzácnějších chorob existuje onemocnění, s nímž se setkal téměř každý – zácpa (obstipace). Stanovit, kdy už lze hovořit o skutečné chorobě, je velmi obtížné, protože rytmus vyprazdňování je individuální.

Na zácpu lze usuzovat i podle charakteru stolice či obtížnosti vyprazdňování. Obvykle však dochází k odchodu stolice minimálně jednou za dva dny (obvykle častěji).

Zácpa mívá i závažné důsledky: například zhoršuje křečové žíly, zvyšuje riziko zhoubného onemocnění – tzv. kolorektálního karcinomu…

Léčba

Projímadla jsou jen pomocí v akutním stadiu. Důležitá je úprava stravy (více vlákniny, méně sladkostí), dostatečný příjem tekutin a hodně pohybu. Doporučuje se vynechat potraviny, která zpomalují peristaltiku (čokoláda, kakao, silný černý čaj…).

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.