Permanentní nadýmání a zácpa

Otázka

Dobrý den, moc prosím o odbornou radu. Jsem žena, 33 let, v domácnosti. Tu a tam cvičím kalanetiku a strečink, procházky, chůze do schodů. Poslední dva měsíce mám problém se střevy. Mám celkově pomalejší střeva a vždy jsem trpěla na zácpy. To ale není hlavní momentální problém. Nejprve to začínalo tím, že jsem se tu a tam cítila nafouknutá, ale nedařilo se mi vypudit plyn. Pak se to zhoršilo tím, že mě nad ránem vzbudila bolest břicha, já jsem si ho masírovala, měnila polohy, aby se mi alespoň trošku podařilo zmírnit nafouknutí. Přes den to bylo většinou jakž takž. Poslední dny už se ale cítím nafouknutá permanentně a je mi to velmi nepříjemné.

Odpověď

Byla jsem na ultrazvuku dělohy a vaječníků a specialistka se stále podivovala nad tím, že mám střeva plná plynu. Přesto mám problém si ulevit. Když už se mi to podaří, za chvíli je to opět stejné. Nejím nadýmavá jídla. Beru Chlorellu, ale na zácpu mi nepomáhá a dokonce mám obavu, že by s nadýmáním mohla mít souvislost. Beru ji více než půl roku a problémy začaly teprve před 2 měsíci. Moc prosím o radu. Je mi trapné jít za odborníky s tímto problémem, na druhou stranu mám obavu, že by to mohl být příznak něčeho vážnějšího. Každopádně to chci vyřešit a vyléčit se. Nikdy jsem na větry a nadýmání netrpěla, jen na tu zácpu. Děkuji.

MUDr. Marta Šimůnková:
Zkuste vysadit Chlorellu, zácpu můžete léčit lactulózou (např. Duphalac z lékárny) a vyšším obsahem vlákniny ve stravě, dostatkem tekutin. Na nadýmání zkuste Espumisan (volně prodejný lék), ale současně se objednejte na gastroenterologii k vyloučení onemocnění.