Hrozí trombóza?

Otázka

Paní doktorko, po měsíci bolestí mi bylo rtg zjištěno, že úrazem došlo opravdu k natržení svalů, krvácení – od toho ta modřina. Cítím se již lépe, občas mě ale přepadne ta řezavá bodavá bolest v lýtku, přidala se bolest v kotníku, nové modřiny nemám, při kontrolním vyšetření na cévním mi pan doktor řekl, že v horní části lýtka se nachází tekutina, při stlačení je to velmi bolestivé, takže nyní dopřávám noze klid, cvičím si s ní, aby se dobře prokrvovala, studená už také není. Chtěla jsem se jen zeptat, zdali mi hrozní vznik trombózy a jak bych to poznala?

Conseq Investment Management
Odpověď

Jsem z toho trochu nervózní, moje matka ji měla třikrát, její sestra též, a také jak dlouho trvá, než se to vytvoří? Nohu si dle rady doktora obvazuji obinadlem od chodidla až k tříslu a snažím se trochu chodit, abych případné komplikaci předešla, ale čert nikdy nespí. Zdravím vás a předem děkuji za vaši radu a doporučení.

MUDr. Marta Šimůnková:
Určitě si dejte vyšetřit krevní srážlivost, především tzv. leidenskou mutaci. Pokus bude krevní srážlivost v pořádku a leidenská mutace negativní, nemáte zvýšené riziko trombózy. Byla bych však velmi opatrná a vzhledem k potížím vaší matky bych určitě udělala doporučená vyšetření.

Trombóza se projeví bolestí, otoky (někdy), pocitem tíže a napětí v nohou, bledostí, pokud není současně přítomen zánět, pak i chladem. Trombóza se může vytvořit během několika hodin (i jako tzv. syndrom turistické třídy – v letadle, při zvýšeném sklonu k tvorbě staženin a nedostatku pohybu a stagnaci krve v DK –  a v podobných situacích). Nohu určitě bandážujte, cvičte s ní, poraďte se s ošetřujícím lékařem o vhodnosti užívání kyseliny acetylsalicylové v malých dávkách (antitrombotikum). Její vhodnost musí však posoudit ošetřující lékař (vzhledem k nálezu a celkovému stavu).