Nevysvětlitelná zácpa

Otázka

Dobrý den, je mi 22 let, od střední školy, tzv. 16 let, mám problémy se zácpou. Poslední dobou to došlo tak daleko, že nepomáhaly ani podpůrné prostředky jako vláknina, probiotika, jen projímadla. Doktoři mi udělali mnoho vyšetření – ultrazvuk, krev, a pak vyšetření tlustého střeva. Nic nezjistili, přesto stále zácpa přetrvává. Mám pocit, že to doktoři svádí na antidepresiva, která beru již 2 roky, ale tyhle problémy jsem měla i předtím než jsem je začala brát. Kde by mohla být tedy chyba, že mi střeva nechtějí správně fungovat?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Psychika a zažívání jsou spojeny více, než se obvykle soudí. Deprese jsou často provázeny zácpou. (I deprese je způsobena a provázena změnami v metabolismu a „fungování“ těla). Otázkou je, zda se vůbec jedná o zácpu, protože „rytmus“ vyprazdňování je velmi individuální. Obvykle se považuje za zácpu obtížné vyprazdňování méně často než 3 x za týden. Funkční zácpa (to znamená, že se za ní neskrývá jiné onemocnění) je nyní považována za „civilizační“ onemocnění, které je způsobeno uspěchaným životním stylem, nepravidelným denním režimem a nedostatkem pohybu.

V léčbě dlouhodobé zácpy je lépe užívat osmotická projímadla (lactulóza, minerální vody) než kontaktní (listy senny, Guttalax, Regulax, Fenolax, Bisacodyl , Properistol aj.), protože na kontaktní projímadla vzniká návyk (jsou vhodná jen pro „akutní“ zácpu) a při opakovaném užívání mohou být příčinou „zlenivění“ střev. Součástí léčby je i nácvik – tj. dodržování rituálu – ráno vypít sklenici vody, posnídat a pak se pokusit o vyprázdnění. Optimální by bylo mít čas se ještě před snídaní proběhnout, nebo si alespoň zacvičit. Prakticky co vám mohu doporučit – večer užít osmotické projímadlo – lactulózu (např. volně prodejný Duphalac), které působí, až se dostane to tlustého střeva (tj. za několik hodin). V tlustém střevě se lactulóza účinkem střevních bakterií rozštěpí, „natáhne“ do střev vodu, čímž stolice nabude na objemu a zvláční se. Navíc látky, které vzniknou štěpením lactulózy, slouží jako živný substrát pro bakterie, které žijí ve střevě (prebiotické účinky). Osmotická projímadla lze užívat dlouhodobě.