V ČR trpí alergií až 15 procent lidí, potíže začínají na jaře

V Česku trpí pylovou alergií až 15 procent populace a jaro je pro ně začátkem problémů, řekla alergoložka Blanka Haindlová. Nejčastěji začíná onemocnění mezi pátým až 20. rokem věku. Haindlová doporučila rodičům, aby s dítětem už s prvními příznaky alergie navštívili lékaře. Sadou testů zjistí, který alergen potíže vyvolává, a navrhne plán prevence a léčby.

„Sennou (sezónní) rýmu, jakkoli se může zdát neškodná, rozhodně není radno podcenit. Neléčená alergie a s ní spojená senná (sezónní) rýma mohou vést až v třetině případů k propuknutí astmatu,“ varovala lékařka. „Nejdůležitější zásadou alergiků je prevence, tedy snaha o co nejmenší kontakt s alergenem,“ uvedla Haindlová. Pacient by měl sledovat aktuální informace o množství alergenů ve vzduchu, například na www.pylovasluzba.cz. Podle toho si upraví denní režim i preventivní užívání léků. Program by si měl plánovat podle počasí – pokud je to možné, měl by v horkých suchých dnech zůstat doma.

V období pylové sezony by alergik neměl příliš větrat a měl by spát se zavřenými okny. Klimatizace, ať už doma nebo v autě, by měla být vybavena speciálními filtry. Vzduch v ložnici je vhodné zvlhčovat. Peřiny a matrace je třeba větrat, aby se v nich nedařilo roztočům. Roztoče v matracích zahubí speciální spreje, které se dají koupit v lékárnách.

Alergik by neměl mít v bytě koberec, lepší je lino nebo korek, a neměl by mít ani záclony a závěsy, lepší jsou žaluzie. Po návratu zvenku by se měl převléknout. Pyl ulpívá i na látkách a zbytečně by ho doma dráždil. Doporučuje se sprcha, která zbaví pylových zrnek pokožku, a pomáhá i opláchnout si vlasy.

Alergik by neměl pustit do své postele psa či kočku. „Možná budou mazlíčci uraženi, když je vyhodíte z oblíbeného místa, ale buďte nesmlouvaví,“ radí Haindlová. Alergik by měl zdravě jíst a dostatečně spát. K snídani by si měl dopřát i čerstvé ovoce nebo džus, které jsou bohaté na vitamin C. Posílí tím svůj imunitní systém.

Na vycházky by měl alergik chodit časně ráno nebo pozdě večer, kdy je množství pylu v ovzduší nejnižší. Nejvyšších hodnot dosahuje kolem 17:00. Měl by se vyhýbat loukám a okraji lesa, který slouží jako filtr, kde se zachytává nejvíce pylu. Dovolenou by si měl naplánovat tak, aby v době nejhorších obtíží odjel například k moři nebo do hor, kde je pylová sezona posunuta. V nadmořské výšce nad 1000 metrů se navíc nevyskytují roztoči.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.