V Česku trpí pylovou alergií až 15 procent populace a jaro je pro ně začátkem problémů, řekla alergoložka Blanka Haindlová. Nejčastěji začíná onemocnění mezi pátým až 20. rokem věku. Haindlová doporučila rodičům, aby s dítětem už s prvními příznaky alergie navštívili lékaře. Sadou testů zjistí, který alergen potíže vyvolává, a navrhne plán prevence a léčby.
„Sennou (sezónní) rýmu, jakkoli se může zdát neškodná, rozhodně není radno podcenit. Neléčená alergie a s ní spojená senná (sezónní) rýma mohou vést až v třetině případů k propuknutí astmatu,“ varovala lékařka. „Nejdůležitější zásadou alergiků je prevence, tedy snaha o co nejmenší kontakt s alergenem,“ uvedla Haindlová. Pacient by měl sledovat aktuální informace o množství alergenů ve vzduchu, například na www.pylovasluzba.cz. Podle toho si upraví denní režim i preventivní užívání léků. Program by si měl plánovat podle počasí – pokud je to možné, měl by v horkých suchých dnech zůstat doma.
V období pylové sezony by alergik neměl příliš větrat a měl by spát se zavřenými okny. Klimatizace, ať už doma nebo v autě, by měla být vybavena speciálními filtry. Vzduch v ložnici je vhodné zvlhčovat. Peřiny a matrace je třeba větrat, aby se v nich nedařilo roztočům. Roztoče v matracích zahubí speciální spreje, které se dají koupit v lékárnách.
Alergik by neměl mít v bytě koberec, lepší je lino nebo korek, a neměl by mít ani záclony a závěsy, lepší jsou žaluzie. Po návratu zvenku by se měl převléknout. Pyl ulpívá i na látkách a zbytečně by ho doma dráždil. Doporučuje se sprcha, která zbaví pylových zrnek pokožku, a pomáhá i opláchnout si vlasy.
Alergik by neměl pustit do své postele psa či kočku. „Možná budou mazlíčci uraženi, když je vyhodíte z oblíbeného místa, ale buďte nesmlouvaví,“ radí Haindlová. Alergik by měl zdravě jíst a dostatečně spát. K snídani by si měl dopřát i čerstvé ovoce nebo džus, které jsou bohaté na vitamin C. Posílí tím svůj imunitní systém.
Na vycházky by měl alergik chodit časně ráno nebo pozdě večer, kdy je množství pylu v ovzduší nejnižší. Nejvyšších hodnot dosahuje kolem 17:00. Měl by se vyhýbat loukám a okraji lesa, který slouží jako filtr, kde se zachytává nejvíce pylu. Dovolenou by si měl naplánovat tak, aby v době nejhorších obtíží odjel například k moři nebo do hor, kde je pylová sezona posunuta. V nadmořské výšce nad 1000 metrů se navíc nevyskytují roztoči.
Vložit komentář