Vláda schválila návrh novely, jež mění pravidla očkování dětí

Všechna pravidelná očkování dětí podle očkovacího kalendáře by nově místo státu měly hradit zdravotní pojišťovny. Počítá s tím novela zákona o ochraně veřejného zdraví, jejíž návrh dnes schválila vláda. Ročně by na tato očkování vydaly pojišťovny zhruba 750 milionů korun. Novela, kterou nyní posoudí sněmovna a Senát, rovněž zakotvuje do zákona existenci antibiotických středisek v každém okrese.

„Změna je v tom, aby financování pravidelného očkování dětí v systému, kterým se Česká republika chlubí a je velmi dobrý, přešlo na veřejné zdravotní pojištění,“ řekl hlavní hygienik ČR a náměstek ministryně zdravotnictví Michael Vít. Nově také budou zdravotní pojišťovny hradit dobrovolné očkování proti pneumokoku všem dětem, nejen rizikovým skupinám.
Ministerstvo původně počítalo se změnou v úhradě očkování v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ta je součástí balíku reformních zákonů, který vláda schválila, ale ze sněmovny ho musela ministryně stáhnout. „Když se novela stáhla, řešíme úhradu očkování tímto zákonem,“ vysvětlil Vít. Úhrada ze zdravotního pojištění je běžná i jinde v Evropě.
Ke vzniku antibiotických středisek uvedl, že antibiotická rezistence, tedy odolnost bakterií na antibiotika, je pro ČR jedním z předsednických témat. Rezistence stoupá, když se antibiotika nadužívají. Česko se drží v lepší třetině žebříčku zemí, užívání se sleduje. V každém okrese je antibiotické středisko, kde lékaři konzultují postup léčby. „Zatím fungovala střediska na dobrovolné bázi, my tomu nyní dáváme systémový ráz,“ shrnul.
Novela rovněž zapracovává do českého právního řádu evropské směrnice o řízení jakosti vod ke koupání. ČR má zatím přísnější úpravu než EU: správci přírodních koupališť musejí sledovat více fyzikálních a chemických ukazatelů a kontroly jsou častější. EU chce méně těchto ukazatelů a intervaly kontrol prodlužuje.

Očkovací kalendář 2009

Věk Nemoc
4.den až 6.týden Tuberkulóza
od 13.týdne (tři měsíce) Záškrt, tetanus, dávivý kašel, invazivní onemocnění vyvolané Haemophilem influenzae typu B , virová hepatitida typu B a očkování proti dětské přenosné obrně Hexavakcína, 1. dávka
4 měsíce Hexavakcína, 2. dávka
5 měsíců Hexavakcína, 3. dávka
15.měsíc Spalničky, příušnice, zarděnky, 1. očkování
11.-18.měsíc Hexavakcína, 4. dávka
21.-25.měsíc Spalničky, příušnice, zarděnky (2.očkování v odstupu šest až 10 měsíců po 1. očkování)
5.-6.rok Záškrt, tetanus, dávivý kašel (přeočkování)
10.-11.rok Záškrt, tetanus, dávivý kašel, dětská přenosná obrna (od 12.3.09 zrušeno vyhláškou přeočkování proti TBC)
12.-13.rok Virová hepatitida typu B (pouze u dětí, které nebyly očkovány v prvních měsících života) – tři dávky v rozestupu 0, 1 a 6 měsíců
13.-14.rok Dětská přenosná obrna (přeočkování) pro děti, které nedostaly 5. dávku mezi 10.-11.rokem
14.-15.rok Tetanus (přeočkování, další vždy po 10-15 letech), pro děti očkované proti tetanu mezi 10.-11. rokem přeočkování až v 25 letech

Zdroj: Česká pediatrická společnost

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.