Zánět slepého střeba

Předělem mezi tenkým a tlustým střevem je tzv. cekum tj. slepé střevo se svým červovitým přívěskem (apendixem), který se „rád“ zanítí.

Příznaky

K hlavním příznakům zánětu slepého střeva (správně však apendixu slepého střeva) patří nevolnost, bolesti zpočátku lokalizované kolem pupku se později přemístí do pravého podbřišku. Pacient trpí nadýmáním, spíše zácpou než průjmem (ale není vyloučen), může se přidat zvracení, bývá mírně zvýšená teplota.

Léčba

Léčba je zásadně chirurgická. „Rozhánět slepáka“ ledovými obklady se zejména u děvčátek nedoporučuje, protože následkem takového zánětu jsou srůsty na pobřišnici a dalších vazivových útvarech „držících“ vnitřnosti ve správné poloze. Tyto srůsty mohou být zdrojem dalších zdravotních potíží, například mohou zaškrtit vejcovody a způsobit trvalou neplodnost.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.