Jde o kožní onemocnění, které se projevuje bílými nepravidelnými skvrnami na kůži. Hlavní histologickou charakteristikou je chybění melaninu (pigmentu) a melanocytů (buněk produkujících pigment melanin). Postihuje všechny rasy, obě pohlaví. Výskyt se udává mezi 0,5 – 4 % populace. Onemocnění není přenosné (nakažlivé), ale asi 20 – 30 % lidí ho získá na základě dědičnosti. Ostře ohraničené bílé skvrny se objevují nejprve na místech vystavených tlaku – loktech, kolenou, prstech, mohou ale vzniknout i na trupu a kolem očí a úst. Většinou se u nemocných projeví do 20 let věku. Na vzniku nemoci se určitou měrou může podílet stres, vitiligo také může doprovázet jiná onemocnění, např. štítné žlázy nebo cukrovku a další. Zcela vyléčit se dosud nedá.
Nelze říct, jak se onemocnění bude vyvíjet
Dobrou zprávou je, že 10 – 20 % nemocných se dočká spontánního zhojení. Na druhou stranu je nezbytné dodat, že po poranění kůže mohou vzniknout nová ložiska. Některé zákroky (kosmetické chirurgické, chemický peeling apod.) by pacientům s vitiligem měly zůstat zapovězeny.
Vitiligo není banální problém, dokáže velmi snížit sebevědomí a navodit nemocnému depresivní stavy. Ten proto musí být seznámen s možnostmi léčby a podstatou své choroby.
Jak se léčí
K dispozici jsou tři hlavní léčebné varianty:
- Kosmetická kamufláž
- Repigmentace (obnovení kožního zabarvení)
- Depigmentace (zesvětlení kůže)
Kosmetickou kamufláž mohou využít všichni nemocní pro krátkodobé překrytí bílých skvrn. Pro tyto účely jsou vhodné samoopalovací přípravky nebo klinický make-up.
Repigmentace je vlastně světloléčba ultrafialovým světlem, dá se kombinovat např. s léčbou kortikosteroidy a dalšími metodami. V popředí v současnosti stojí mikrofototerapie, tzn., že se záření zaměří jen na bílé skvrny, tím pádem se nezvyšuje kontrast mezi normálně a bíle zabarvenou kůží. Celková dávka záření je nízká, protože je možné ozařovat rozdílnou dávkou záření různá místa na těle a zdravé okolní pokožky se záření nedotkne, snižuje se tak riziko vzniku kožních nádorů. Ozařování se provádí jednou týdně a je vhodné pro nemocné, kteří mají vitiligo v rozsahu do 20 % povrchu těla.
Depigmentace je vhodná pro nemocné, u kterých vitiligo postihuje více než 80 % kožního krytu. Provádí se pomocí vysoké koncentrace hydrochinonu, což je látka, která dokáže způsobit útlum syntézy melaninu. Tato léčebná metoda ale způsobuje následnou trvalou citlivost ke slunečnímu záření a ztráta pigmentu po vybělení normálně pigmentované kůže je nevratná, proto se používá až tehdy, když předchozí pokusy o obnovení pigmentace selhaly. Dále se depigmentace provádí experimentálně pomocí laserů.
Je třeba mít na paměti, že repigmentace i depigmentace jsou dlouhodobé léčebné procesy trvající v řádech měsíců. Nedá se předem určit, jak bude ten který nemocný na léčbu reagovat. Důležitá je spolupráce s ošetřujícím lékařem a vědomí, že správně vedená léčba nepřináší žádná zdravotní rizika.
Vložit komentář