žena u moře na mole

Léto v pohodě a bez potíží

Při balení na letní dovolenou myslíme většinou na to, abychom zabezpečily zdraví a pohodlí dětí. Přitom někdy zapomeneme na to, že dny volna můžeme i svým blízkým pokazit tím, že podceníme potíže, které mohou potkat nás. Když není v pohodě máma, trápí to i děti.

Je nesmysl se domnívat, že silou vůle potlačíme své potíže. Dokázala to i vědecká studie, která se týkala sice jen psychických onemocnění, ale ve skutečnosti má obecnější platnost. Změny chování matky (zvýšená únava, podrážděnost, nespavost, bolest) se negativně projeví i na zdravotním stavu a pohodě celé rodiny. Proto i před dovolenou je užitečné se zamyslet nad tím, čemu můžeme v létě předejít ve vztahu k vlastnímu tělu, abychom mohly nejen my, ale i naši blízcí prožít příjemně a bez starostí dny volna.

V první řadě se nevyplatí podcenit všechny bolístky, které nás trápily již delší dobu a které jsme „odsouvaly“ na dobu „až na ně bude čas“. Mírné, ale chronické potíže si obvykle počkají na „vhodnou“ dobu a udeří silou, se kterou nelze žít, natož užívat krásné dny dovolené (nejlépe v exotické cizině nebo v odlehlém koutě Čech a Moravy, kde po spolehlivém a vstřícném lékaři není ani vidu, ani slechu). Připravme se alespoň na ty nejčastější, kterým lze do jisté míry čelit.

Alergie

Poměrně početná skupina chorob, jejíž nejzávažnějším představitelem je anafylaktická reakce (silná a rychlá alergická reakce, která může v několika minutách – při nejhorším průběhu – končit smrtí, například po bodnutí vosou), postihuje čím dál více lidí. Současné statistiky tvrdí, že minimálně jedna pětina populace trpí alergií. Vzhledem k tomu, že se její projevy mohou rychle měnit a mírná sezónní rýma či lehký ekzém po kontaktu s vzácnějšími kovy mohou bez varování přejít k astmatu, či jinému druhu celkové alergické reakce, je dobré být na alergii připraven. Není vzácností, že se první projevy přecitlivělosti objeví po třicátém roku. Pacienti, u nichž se již jakékoli projevy alergie projevily, by se před dovolenou měli domluvit se svým lékařem, aby je na cestu vybavil nejen léky, které případně trvale užívají, ale i přípravky pro náhlé zhoršení vlivem specifických podmínek místa pobytu (exotická květena i strava). Není chybou mít s sebou některý z volně prodejných protialergických léků.

Ženské potíže

K těm nejčastějším patří záněty pochvy, které se projevují výtoky. Příčinou bývá narušení přirozené poševní mikrobiální flory, která udržuje stálé, mírně kyselé prostředí a brání průniku bakterií, které umí vyvolat zánět. Může k tomu dojít vlivem koupání (spíše v bazénech a rybnících než v moři), změnou klimatu, při antimikrobiální léčbě či třeba v důsledku pohlavně přenosné infekce. K výtoku se obvykle přidá i svědění či pálení. Jako první pomoc je možné použít vaginální tobolky, nebo krémy (jsou i volně prodejné v lékárnách). Nedostaví-li se úleva do pěti dnů (maximálně do týdne) je návštěva lékaře nezbytná. Je nutné zdůraznit, že jde o sexuálně přenosnou chorobu, léčit by se měl tedy i partner. Výtoky se nevyplácí podceňovat. Ty neléčené mohou přejít do stadia chronického zánětu, který může případně i končit neplodností.

Menstruace

Normální menstruační krvácení nezpříjemní dovolenou, natož pak silná a bolestivá menstruace, případně spojená s premenstruačním syndromem. Řešení těchto potíží je lépe neodkládat až na dobu před dovolenou, ale na druhou stranu blížící se dny volna mohou být motivem k urychlené konzultaci s gynekologem. Dlouhodobým řešením problému může být užívání některého z přípravků moderní antikoncepce, která obvykle zmírní krvácení, bolesti i premenstruační syndrom. Pokud zvolíme (nebo náš gynekolog) jednofázový přípravek (všechny tabletky mají stejnou barvu – a tedy i složení), pak můžeme jednoduše menstruaci odsunout na vhodnější dobu. Po dobrání jednoho platíčka pilulek pokračujeme bez obvyklé sedmidenní pauzy dále tabletkami z platíčka dalšího. Není to škodlivé, nenaruší se tím hormonální rovnováha. Naopak, čím delší menstruační cyklus, tím vyrovnanější hormonální hladiny (při užívání hormonální antikoncepce), a tím zdravotně výhodnější stav. Právě v kolísání množství hormonů v krvi se spatřuje příčina mnoha (i zhoubných) onemocnění.

Bolesti břicha

Mohou mít stovky příčin, jejichž rozpoznání (zejména jedná-li se o dlouhodobé bolesti) není radno odkládat na dobu těsně před dovolenou. V žádném případě není dobré zanedbat chronický zánět slepého střeva, jaterní onemocnění, či onemocnění slinivky břišní. Bolestmi břicha se mohou projevit i chronická onemocnění žaludku a střev. Z gynekologických chorob mohou bolesti signalizovat jakýkoli zánět (třeba vaječníků), endometriózu (jejíž léčení není krátkodobá záležitost), ale třeba i nezhoubné děložní nádory – myomy.

Myomy

Jsou nejčastějším gynekologickým nádorem, který se objeví u 25 až 30 % žen v reprodukčním věku. Projeví se velmi silným menstruačním krvácením, které může vést až k  chudokrevnosti, bolestmi v pánevní oblasti, i bolestí při pohlavním styku. Myomy bývají (v podstatě celosvětově) nejčastějším důvodem k odstranění dělohy. V posledním desetiletí však bylo do klinické praxe uvedeno několik léčebných metod, při nichž je děloha zachována. Světově nejpoužívanější je radiologická metoda uzávěru děložních cév, které zásobují myomy. Ty se pak zmenší, malé mohou zmizet úplně. Existují však postupy, při nichž jsou cévy uzavřeny chirurgickou svorkou nebo pomocí elektrické energie. Čeští gynekologové (na gynekologicko-porodnickém oddělení namocnice na Kladně) však vyvinuli svou, nyní již celosvětově uznávanou metodu ultrazvukového uzávěru cév zásobující myom. Kladenští lékaři mají již nyní šestileté zkušenosti s tímto typem léčby, která zachovává dělohu a nevylučuje ani další těhotenství.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.