Cestovní průjem

Více než 50 % cestovatelů postihne cestovatelský průjem. Může za něj několik viníků – nezvyklá strava, odlišné klima, jiné složení mikrobiální flóry. Všude na světě existují miliony kmenů bakterií, které obvykle nevyvolávají onemocnění u lidí v příslušné oblasti.

Ti jsou na ně „zvyklí“. Když však přicestuje cizinec, mohou u něj „domácí“ mikroorganismy vyvolat chorobu, nejčastěji průjem. Ten však mohou způsobit i „regulérní“ vyvolavatelé tzv. gastroenteritidy, například salmonely, shigely, escherichia coli a další.

Preventivní opatření jsou nezbytná, ale ne vždy účinná:

  • Pečlivá hygiena, časté mytí rukou.
  • Nejíst nic, co nesplňuje doporučení Světové zdravotnické organizace. Je velmi jednoduché: „Uvař to, upeč to, oloupej to, nebo to vyhoď!“
  • Pít jen balenou vodu. Nepoužívat vodu z kohoutku ani na čištění zubů.
  • Pozor na led – zejména na ledové tříště prodávané na ulici!
  • Pozor na vodou „oživovanou“ zeleninu a ovoce, zejména na tržištích. Obvykle nebývá použita pitná voda.
  • Stravovat se jen v „kamenných“ restauracích či hotelech s dobrým hygienickým zázemím. V tomto případě jsou i známé řetězce jakousi zárukou hygienické nezávadnosti stravy. Není radno kupovat jídlo v pouličních stáncích.
  • Nejíst nebalenou zmrzlinu.
  • Zvážit preventivní podávání léků ze skupiny probiotik (informace v lékárně).

I přes veškerou snahu se někdy střevním potížím nelze vyhnout. Časté řídké stolice mohou být provázeny krutými bolestmi břicha, nevolností a zvracením, zvýšenou teplotou až horečkou.

Léčebná opatření:

V prvních hodinách přijímat jen tekutiny, žádné jídlo.
Lze použít tzv. rehydratační roztok (sáčky lze koupit v lékárně již před cestou a v případě potřeby naředit balenou vodou), nebo lze rozpustit půl lžičky soli v litru a půl balené/převařené vody a do dvou litrů doplnit šťávou z grapefruitů. Roztok a veškeré tekutiny podáváme zpočátku po lžičkách.
Jakmile ustane zvracení, zrychlit příjem tekutin, aby nedošlo k vysušení (dehydrataci) organismu. V této době je dobré a možné podat lék s protiprůjmovými účinky (Imodium, Endiaron, Smecta apod.) Je dobré informovat se v místní lékárně na účinný protiprůjmový lék. Lékárníci mívají zpravidla bohaté zkušenosti, jak „domorodý“ průjem zvládnout.

V případě, že se opakované zvracení nepodařilo do dvanácti hodin od počátku potíží zastavit, je nutné vyhledat lékaře. Stejně tak, když stoupá horečka, pacient je obluzený a je snížené napětí kůže (kožní řasa utvořená dvěma prsty se po uvolnění okamžitě nevyhladí). Lékaře vyhledáme, i když se přes uvedená léčebná opatření počet stolic do 48 hodin neupraví. Varovným signálem jsou i stupňující se bolesti hlavy.
Pokud dojde k zlepšení, pak po 24 – 48 hodinách (podle stavu) můžeme podat suché pečivo a pokračovat v nemastné a nekořeněné stravě, zpočátku raději kašovité. Rychlost „návratu“ k normální stravě závisí na stavu postiženého.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.