Kinetóza (mořská nemoc)

Už při samotné cestě na dovolenou mohou vzniknout zdravotní potíže. Nejznámější je tzv. mořská nemoc (kinetóza), která není příznačná jen pro cestu na rozbouřeném oceánu, ale i letadlem, autobusem, na velbloudu…

Příčinou je rozdílné vnímání pohybu zrakem a ústrojím pro rovnováhu (vestibulárním aparátem), které je umístěno ve vnitřním uchu. Častěji postihuje ženy, zejména v období menstruace a v těhotenství, děti ve věku 4 až 10 let, osoby, které trpí migrénou.

Kinetóze je lépe předejít:

  • Před cestou dbát na dostatečný spánek. Jíst jen lehké jídlo, žádný alkohol.
  • Během cesty sedět pohodlně s mírně zakloněnou hlavou a zavřenýma očima.
  • Pohled upřít na vzdálený nepohyblivý předmět.
  • Nečíst, nesledovat televizi či video.
  • Při počínajících potížích se napít studené vody, osvěžit se chladným vzduchem (třeba z trysek klimatizace).
  • Před jízdou (během jízdy při potížích) použít léčivý přípravek podle informací v příbalovém letáku (například Kinedryl, Travel-Gum).

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.