Pásmová nemoc (jet lag)

Pásmová nemoc (jet lag) může vzniknout při překonání tří a více časových pásem. Jde o kombinaci pocitu malátnosti, únavy, nespavosti, poruch soustředění, malé výkonnosti apod. Nejčastější je neschopnost spát v noci, pocit na usnutí během dne a bolest hlavy. Přesun na západ bývá tolerován lépe než na východ.

Jak „jet lag“ zmírnit?

  • Dostatečný odpočinek několik dnů před odletem.

  • Výběr letu, aby se minimalizovala ztráta spánku – při cestě na východ raději noční let a zkrácenou noc prospat v letadle, směrem na západ si prodloužit den letem přes den.

  • Nepřejídat se během letu a nekonzumovat alkohol, naopak pít hodně nealkoholických nápojů.

  • Co nejdříve dodržovat denní rytmus obvyklý v místě destinace.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.