Tipy, jak ulevit oteklým a bolavým nohám

Nohy mohou bolet a otékat z mnoha důvodů. Může jít o svalovou únavu, o problémy s lymfatickým systémem, s tepnami nebo také o počáteční symptomy chronického žilního onemocnění. S létem se navíc projevy obvykle zhoršují. Teplo, jak známo, roztahuje žíly, proto mívají oteklejší nohy i ti, kteří jinak tyto zdravotní potíže nemají. Jak svým nohám poskytnout okamžitou úlevu? A kdy je nezbytné zajít k lékaři?

Pobyt v teple sám o sobě není příčinou vzniku nějakého onemocnění. Pokud si nejste jisti, proč vám nohy otékají, zajděte si k lékaři a najděte spolu vhodnou léčbu a odpovídající režimová opatření. Některé rady, které jsou funkční při žilním onemocnění, mohou při nemoci tepen naopak uškodit.

Otoky se neléčí jen v létě, ale celý rok

Díky odborné diagnóze a nastavení správné léčby můžete zabránit tomu, aby se potíže stupňovaly. „V případě chronického žilního onemocnění jsou krátkodobé otoky a bolesti nohou jen počátkem. Později se přidávají metličky, křečové žíly a trvalé otoky nohou. Poslední stadium se projevuje bércovým vředem. Nikde ale není dáno, že pacienti musí projít každým stadiem a zaznamenat všechny typické symptomy,“ upozorňuje angioložka MUDr. Kateřina Márová z Prahy.

Stadium, pro které jsou charakteristické křečové žíly, vás může minout a klidně se mohou objevit rovnou dlouhodobé otoky. Trvalými otoky se ale projevují i potíže s lymfou, které však vyžadují jiné léčebné postupy. V každém případě je třeba se poradit s odborníky a nastavit dlouhodobou a nepřetržitou léčbu. Teplo je jen faktor, který zhorší projevy. Onemocnění probíhá skrytě dál, i když je venku chladno.

Hoďte nohy na stůl

Křeče, pocit těžkých a oteklých nohou kvůli překrvení můžete vnímat při dlouhém sezení například v autě nebo v práci. „Ve chvíli, kdy hodně sedíme a méně se pohybujeme, nedochází k dostatečnému návratu krve v žilách dolních končetin a krev se zde částečně hromadí. V tu chvíli pomůže, když si dáte nohy nahoru, aby nahromaděná krev stekla k srdci,“ radí angioložka MUDr. Kateřina Márová. Pokud máte tu možnost, využijte gravitaci, dejte si nohy na stůl. Kotníky a kolena ale musí být výš jak srdce.

Pohybujte nohama za každé příležitosti

Pravidelný pohyb pomáhá s odtokem krve z dolních končetin. Jestliže se zrovna nemůžete jít alespoň projít, zkuste žilní gymnastiku. To jsou jednoduché cviky na podporu návratu žilní krve. Najdete je na webu zilniporadna.cz.

S otoky pomohou masáže

Na otoky nohou jsou vhodné i masáže. Začněte od chodidel a jemnými krouživými pohyby prsty a dlaněmi postupujte směrem ke stehnům. Cílem je dostat nahromaděnou krev nahoru, proto určitě nemasírujte od kolen dolů. Občas si dopřejte i péči odborníka a zajděte si na ruční lymfatickou masáž, která pozitivně působí při nedostatečnosti žilního systému. Krev se potom okysličuje rychleji a celkově dochází k oživení a ulehčení funkce celého cévního systému.

Krev rozproudí chlad

Rozproudit krev a ulevit si můžete i díky sprchování nohou studenou vodou. Vyvarujte se ale ledové a teplotu vody raději ubírejte postupně. Teplotní šoky už tak namáhaným žilám neprospívají.

Na cestách i v práci pomohou kompresní punčochy

Lépe snášet pocity těžkých a oteklých nohou pomohou i kompresní punčochy. Ty fungují tak, že vyvíjí vnější tlak na nohy. Žíly jsou poté podněcovány k tomu, aby snáz a lépe vyháněly krev zpátky srdci a krev se v dolních končetinách nehromadila. Kromě otoků a pocitů těžkých nohou kompresivní terapie celkově zmírňuje projevy spojené s chronickým žilním onemocněním. Při onemocnění tepen se ale kompresní terapii obloukem vyhněte.

12 rad, co (ne)dělat, když trpíte na otoky nohou:

  1. Neseďte ani nestůjte dlouho na jednom místě. Projděte se.
  2. Dávejte si nohy do zvýšené polohy. (Neplatí při onemocnění tepen).
  3. Naučte se cviky podporující cirkulaci krve.
  4. Masírujte si nohy směrem od kotníků ke kolenům.
  5. Noste kompresní punčochy nebo podkolenky. (Neplatí při onemocnění tepen).
  6. Sprchujte si nohy studenou vodou.
  7. Při sezení si nedávejte nohu přes nohu.
  8. Neutahujte si příliš tkaničky a pásky na botách.
  9. Nenoste příliš těsné oblečení.
  10. Nevystavujte nohy nadměrnému slunění.
  11. Nehledejte rady v diskusních fórech.
  12. Důvěřujte lékařům.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.