Expert: V akci proti rakovině kůže vyšetříme tři tisíce zájemců

Již potřetí se v centru Prahy uskuteční zdravotnická preventivní akce Stan proti melanomu. Skupina kožních lékařů pod vedením přednosty Dermatovenerologické kliniky na Královských Vinohradech Petra Arenbergera bude v dolní části Václavského náměstí dnes a zítra, tedy 27. a 28. dubna, zdarma provádět vyšetření pigmentových znamének. Vyšetřením lze podchytit výskyt melanomu, zhoubného kožního nádoru, který laik nerozpozná pouhým okem, řekl profesor Arenberger.

V České republice výskyt zhoubných nádorů kůže stoupá, upozornil na nebezpečný trend lékař. Pokud se to nezmění, bude po roce 2045 zhoubný nádor kůže nejčastějším nádorem vůbec. Výsledky preventivních opatření, jako je Stan proti melanomu, se přitom ukážou nejdříve za 15 let, popsal Petr Arenberger. Vyšetření doporučuje především mužům nad padesát let, u kterých je riziko výskytu zhoubného nádoru nejvyšší, a mladým lidem.
Stan proti melanomu je otevřen od 10 do 18 hodin.
V loňském ročníku prošlo stanem 1267 lidí. Vyšetření objevilo 15 případů melanomu, což je 80krát více, než lékaři běžně odhalí v ordinacích. Rakovina kůže je přitom podle prof. Arenbergera záludnější než například rakovina prsu. Čtyřmilimetrový zhoubný kožní nádor zahubí během pěti let polovinu pacientů. Stejně velikému nádoru v prsu ve stejném období podlehne „jen“ každá dvacátá žena. Při včasném objevení kožního nádoru však metastázy nehrozí, zdůraznil prof. Arenberger význam kontroly.
Letošního ročníku by se mohlo zúčastnit více než tři tisíce lidí, řekl prof. Arenberger s tím, že vyšetření je pro pacienty atraktivní také proto, že se odehrává takřka pod širým nebem. Přicházejí proto i pacienti, kteří se jinak vyšetření v „kamenné“ nemocnici obávají, dodal. Vyšetření doporučil i dětem, pro které je připravena samostatná ordinace, aby nemusely dlouho čekat. Nově lékaři otevřou také bezbariérovou ordinaci.
Lékaři dále doporučují návštěvu stanu lidem, kteří se na slunci rychle spálí, s větším množstvím mateřských znamének a těm, v jejichž rodině se melanom vyskytl. Celkový popis rizikové skupiny lze najít na www.melanomy.cz.
 V Česku každoročně rakovinou kůže onemocní 1500 osob. Pro 300 z nich je onemocnění smrtelné. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Rakovinou kůže jsou více ohroženi muži, kteří tradičně podceňují význam prevence. Podle studie Univerzity Karlovy z roku 1997 pouze patnáct procent mužů ve věku 40 až 60 let používá ochranné sluneční krémy.
Stan proti melanomu, který se koná u příležitosti evropských onkologických dnů, letos poprvé zaštítila Všeobecná zdravotní pojišťovna. O vyšetření pigmentových znamének mohou lidé požádat i v ordinacích kožních lékařů, preventivní prohlídku však pojišťovny nehradí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.