Urologická poradna: inkontinence a zánět močového měchýře

Inkontinence a záněty močového měchýře jsou problémy, se kterými se neradi svěřujeme. O jejich příčinách hovoří MUDr. Monika Purmová, UroKlinikum Praha a MUDr. Josef Stolz, MBA, primář urologické kliniky UroKlinikum Praha.

Řadu žen po porodu či ve vyšším věku trápí inkontinence. Jak lze tento nepříjemný problém vyřešit?

Odpovídá: MUDr. Monika Purmová, UroKlinikum Praha

Úniky moči mohu mít různé příčiny. Po porodu a ve vyšším věku trápí ženy hlavně tzv. stresová inkontinence nebo inkontinence urgentní. Stresová inkontinence je únik malého množství moči například při smíchu, zakašlání, kýchnutí, těžké fyzické námaze, jako je zvedání břemen nebo cvičení. Léčí se pomocí cvičení pánevního dna, které může sloužit též jako prevence. V případě, že efekt cvičení není dostatečný, existuje operační řešení. Při urgentní inkontinenci dochází k úniku moči při náhlém nutkání na močení. Tento typ se dá řešit pomocí léků. Vždy je ale vhodné navštívit lékaře, který vyloučí jiné příčiny urgentní inkontinence – např. zánět nebo případně rakovinu močového měchýře.

Vytrvale mě trápí opakované záněty močového měchýře. Za jedinou zimu si ho „užiji“ i čtyřikrát. Vrací se vpodstatě pokaždé, když trošku prochladnu. Existuje účinná prevence? Jak se mám chránit? Pomohou nějaké doplňky stravy nebo bylinky?

Odpovídá: MUDr. Josef Stolz, MBA, primář urologické kliniky UroKlinikum Praha

Zánět močového měchýře je u žen poměrně časté onemocnění. Na vině je anatomická stavba ženského močového ústrojí – v porovnání s muži mají ženy kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií způsobujících zánět. Ženy, u kterých se objevují záněty opakovaně, by měly dbát na dostatečný přísun tekutin a některá další opatření – například močení ihned po pohlavním styku, dodržování hygieny zevního genitálu, nezůstávat dlouho v mokrých plavkách atd. Doporučuji také konzumaci brusinek, které brání běžným bakteriím držet se na stěnách močového měchýře a zamezují vzniku infekci. Většina infekcí močových cest u nerizikových skupin pacientů je naštěstí nekomplikovaná a postačí samoléčba v podobě dostatečného přísunu tekutin (min 2-2,5 litru denně) a pobyt v teple. V lékárně lze koupit celou řadu podpůrných prostředků s brusinkami. Léčba akutní formy zánětu již probíhá pomocí antibiotik a trvá obvykle 3 až 5 dní.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.