Chronická rýma

Dlouhodobá rýma může způsobit ztrátu čichu i poruchu sluchu

Rýma je pro mnoho z nás jen pouhá nepříjemnost a většina populace ji nepovažuje za vážné onemocnění. Při chronických a opakovaných potížích tedy většina pacientů nevyhledá odborníka. Výsledkem dlouhodobě přehlížené rýmy přitom může být nejen ztráta kondice či narušení imunity, ale dokonce i ztráta čichu či poškození sluchu. Lékařka Polikliniky AGEL Ostrava přitom varuje zejména před přehlížením rýmy u dětí, u kterých recidivující – opakující se zánět nosní sliznice velmi často vede k bolestivému zánětu středního ucha.

„S rýmou dnes řada lidí běžně chodí do práce a své děti posílá do školky či školy. U krátkodobé čiré rýmy to ještě nemusí být tak velký problém, ovšem u dlouhodobé nebo často se opakující rýmy, a zejména u hlenohnisavé rýmy, je vždy nezbytně nutný klidový režim a dohled lékaře, který předepíše vhodnou léčbu na míru konkrétního pacienta,“ vysvětluje MUDr. Šárka Střídová, lékařka ORL Polikliniky AGEL Ostrava.

Často totiž zprvu nenápadná lehká rýma v důsledku zanedbání klidového režimu přechází v silnou hleno-hnisavou rýmu, která negativně ovlivňuje imunitu, výkonnost či spánek a může způsobovat i bolesti hlavy, obtíže čichu, sluchu i chuti. V důsledku snížené imunity se pak navíc často přidávají komplikace – jako například infekce vedlejších nosních dutin, kterou je potřeba řešit již pomocí antibiotik. Infekce se navíc může z nosohltanu přenést Eustachovou trubicí i do středního ucha a způsobit bolestivý zánět středního ucha.

„Zejména u dětí jsou záněty středního ucha poměrně běžné, a to z důvodu nesprávného stylu smrkání oběma dírkami najednou, kdy je podporováno šíření infekce do ucha. Smrkání je potřeba provádět vždy každou dírkou samostatně, a to i u těch nejmenších dětí. Pokud dítě nezvládne smrkat správně, je vhodnější použít odsávačku nosních hlenů,“ radí MUDr. Střídová s tím, že u dětí bývá častou příčinou opakující se hlenohnisavé rýmy zvětšená nosohltanová mandle. Děti pak obvykle chrápou a dýchají ústy, a mohou mít i poruchy sluchu.

Další velkou chybou při léčbě rýmy je pak i dlouhodobé užívání nosních kapek a nosních sprejů, které by se neměly užívat déle, než týden. Při dlouhodobém používání totiž rýmu zhoršují, neboť mohou způsobovat otok nosní sliznice.

„Při rýmě trvající déle než týden, nebo u rýmy, která se opakovaně vrací, je vždy na místě vyhledat lékaře. Může jít také o rýmu alergickou, které se pacient pomocí léků na běžnou rýmu určitě nezbaví,“ uzavírá MUDr. Střídová.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.