Jak se vyhnout závislosti na nosních kapkách

Rýma a ucpaný nos patří mezi velmi časté, avšak nepříjemné zdravotní komplikace. Pohodlné a účinné řešení obvykle představují kapky a spreje do nosu. Málokdo si však uvědomuje, že právě na některých přípravcích může snadno vzniknout těžká závislost. Bezpečnější variantu představují prostředky na přírodní bázi.

Obyčejná rýma dokáže z provozu vyřadit i ty nejodolnější z nás. Obtíže při dýchání obvykle alespoň na krátkou dobu vyřeší kapky a spreje do nosu. „V prvních dnech dokážou látky v syntetických přípravcích ulevit. Jejich použitím totiž dochází ke stažení cév, čímž se sníží otok sliznice a snáze se nám dýchá,“ vysvětluje PharmDr. Irma Miklášová.

Tři dny a dost

Při častém nebo dlouhodobém používání ale může dojít k poškození nosní sliznice. „Kapky a spreje do nosu mnoho lidí nepovažuje za léky a neřídí se doporučeným dávkováním,“ vysvětluje odbornice a pokračuje: „Chemické přípravky pro uvolnění nosu bychom neměli používat déle než tři až pět dní v kuse – záleží na konkrétním léku. Poté už by mohlo dojít k vytvoření závislosti na obsažené účinné látce a následně se bez kapek neobejdeme. Sliznice totiž zduří a bez jejich neustálé aplikace máme pocit, že je nos pořád ucpaný.“

Vhodnějším řešením rýmy tak mohou být prostředky s mořskou solí, která také zmírňuje otok a pročišťuje dutiny. „Účinek sprejů na přírodní bázi nastupuje o něco pozvolněji než u syntetických léčiv, ale nehrozí riziko vzniku závislosti při delším používání. Naopak solné roztoky udržují na nosní sliznici fyziologické podmínky. Existují i podpůrné přípravky na přírodní bázi s nenávykovými pomocnými látkami, díky kterým je účinek komplexnější. Je to například Aspecton, který obsahuje i dexpanthenol pečující o sliznici nebo éterické oleje,“ doporučuje PharmDr. Miklášová. Prospěšný je i obsah hypromelosy, která zvlhčuje a vytváří ochrannou vrstvu na sliznici.

Nenávykové prostředky jsou tak vhodné také při chronické rýmě, nebo když ucpaný nos poleví a rýma se dostane do závěrečné fáze. Pokud už k závislosti na nosních sprejích nebo kapkách dojde, je třeba ihned jednat. Ačkoliv je prvních několik dní velmi nepříjemných, zbavit se jí dá a předejdeme tak trvalému poškození sliznice, které může v některých případech vést až ke ztrátě čichu.

Jedna odpověď k “Jak se vyhnout závislosti na nosních kapkách”

  1. No nejli je neuzivat 😀
    tu https://drkh.cz/uvolneni-dychacich-cest-rady-a-tipy/ najdete par tipu jak se zbavit rymy bez léku
    jen priroda

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.