Skupina britských vědců tvrdí, že mužům, jejichž ukazováček je delší než prsteníček, hrozí o třetinu menší nebezpečí rakoviny prostaty než těm, u nichž je poměr délky těchto dvou prstů opačný. Vědci se domnívají, že by to mohlo souviset s úrovní mužského hormonu testosteronu. Napsala to agentura Reuters.
Přední český genetik a bývalý předseda Akademie věd profesor Václav Pačes o studii zběžně ví a nezdá se mu prý, že by vztah mezi délkou prstů a rakovinou byl „úplně prokázaný“.
Studii zpracovali badatelé z ústavu pro výzkum rakoviny při Warwické univerzitě. Uvedli, že jejich zjištění by mohlo pomoci při tipování mužů, kteří by se měli dát na tuto nemoc vyšetřit, zvlášť pokud je jim méně než 60 let.
Reuters poznamenává, že screening na rakovinu prostaty je kontroverzní záležitost, protože testy na prostatický specifický antigen (PSA) neumožňují rozlišit mezi muži s agresivním onemocněním a těmi, u nichž by se příznaky rakoviny nikdy neprojevily nebo kteří by nepotřebovali léčbu.
Studii zveřejnilo odborné periodikum British Journal of Cancer. Vědci v ní uvádějí, že poměr délky ukazováčku a prsteníčku je určen ještě před narozením a že to může souviset s úrovní pohlavních hormonů, jimž je plod v děloze vystaven. Mají za to, že být před narozením vystaven menšímu množství testosteronu pomáhá později v životě chránit před rakovinou prostaty. Může to prý být proto, že geny známé jako HOXA a HOXD kontrolují délku prstů a vývoj pohlavních orgánů.
„Geny HOX jsou zajímavé tím, že regulují činnost jiných genů. Čili změna v jednom genu nebo určitá forma genu HOX může mít za následek, že celá řada dalších genů je jinak využívaná,“ řekl ČTK Pačes. U těchto regulačních genů mutace a formy mohou mít podle něj celou řadu důsledků. „Korelace mezi délkou prstů a náchylností k rakovině, musím říci, že se mi nezdá, že by to bylo úplně prokázané,“ shrnul profesor.
Studie se zakládá na prozkoumání 1500 mužů léčených v letech 1994 až 2009 na rakovinu prostaty ve třech britských nemocnicích a 3000 zdravých mužů.
Vložit komentář