Nadužívání léků proti bolesti může nevratně poškodit ledviny

Nadměrné užívání léků proti bolesti, které jsou běžně dostupné v lékárně, může nevratně poškodit ledviny. Odborníci na léčbu ledvin, nefrologové, popsali dokonce nemoc ledvin způsobenou výhradně analgetiky. „V současné době reklama podporuje předpoklad, že je samozřejmé, když jsou v dámské kabelce léky proti bolestem. Není tomu tak,“ řekla lékařka Sylvie Opatrná z plzeňské fakultní nemocnice.

Nemocemi ledvin jsou ohroženi nejvíc diabetici a lidé s vysokým krevním tlakem. „Rizikovým faktorem je ve středním a vyšším věku i kouření,“ dodal Vladko Horčička z olomoucké fakultní nemocnice. Hodně komplikací si mohou lidé způsobit také tehdy, když podcení prohlídky po nemoci. Po infekcích praktičtí lékaři zvou pacienty na kontroly, kdy nechají v laboratoři rozebrat vzorek moči. Počínající nemoc ledvin tak mohou odhalit, jiné příznaky nemá.

Podle lékařů ledvinám neškodí střídmé pití alkoholu. Naopak nedostatečné oblékání ano. „Je třeba dbát na prevenci infekčních onemocnění ledvin, zejména zjara u mladých žen. Někteří kolegové se pak těší, že budou mít plnou ambulanci,“ uvedl Horčička.

Špatně fungující ledviny znova nastartovat nelze. Lékaři však umí postup nemoci zpomalit. Nástup na dialýzu tak mohou oddálit o mnoho let. I když už se umělému čištění krve nelze vyhnout, je podle lékařů co nejvčasnější záchyt nemoci důležitý. Člověk pak má čas se situací se srovnat, zorientovat se v metodách léčby a vybrat si z nich. Jak řekl Hořčička, pro každého je informace, že má nefunkční ledviny, psychickým otřesem. „Často z plného zdraví zjišťují, že jeden orgán jim selhal a že když se nebudou léčit, hrozí jim úmrtí,“ popsal.

Pro lidi s nefunkčními ledvinami je šancí transplantace. Než se na ni dostanou, dochází třikrát týdně na čtyři až pět hodin do nemocnice na hemodialýzu. Organismus mohou škodlivin zbavovat i doma při peritoneální (břišní) dialýze. Do nemocnice chodí jednou za měsíc a mají větší časovou volnost, mohou i chodit do práce. Mají katetr v břiše, jímž si mění čisticí roztok. Člověk s ním nemůže chodit plavat s výjimkou moře. Čištění od škodlivin je však neustálé, čímž se víc blíží fungování zdravých ledvin.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.