Ačkoli to zní, jako science fiction, je to možné. Ano lze oslepnout z pohlavního styku. Přesněji z nechráněného pohlavního styku. Řeč je o bakterii Chlamydia trachomatis, která se také přenáší pohlavní cestou. Chlamydiové infekce jsou všeobecně velmi zrádné, mnohokrát jsme publikovali o příznacích, projevech, léčbě i následcích chlamydiových infekcí, třeba jako v článku o nevysvětlitelných příznacích a obtížích.
To, že tedy nechráněný pohlavní styk s přenosem zrádné bakterie, zapříčiní slepotu, již nemusí být tak nevěrohodné. Chlamydia trachomatis, neboli trachom je celosvětově významným důvodem poruch zraku, v ČR se naštěstí prakticky nevyskytuje.
Výskyt trachomu
Chlamydie tohoto poddruhu se může přenést při kašlání nebo kýchání, další možností jsou sdílené předměty denní potřeby (zejména kapesníky a ručníky). Celkově riziko nákazou roste s poklesem úrovně hygienických standardů a také se soudobou migrací obyvatel prakticky celé zeměkoule. Stále ale platí, že nejvíce ohroženi jsou obyvatelé Afriky a Střední a Jižní Ameriky.
Chamydia trachomatis, způsobující trachom je celosvětově velmi rozšířená. Trachomem je na celém světě infikováno asi 500 miliónů lidí a zhruba 8 miliónů jich díky tomu ročně oslepne. Mezi ně patří i novorozeňata, která se nakazí při průchodu porodními cestami při samotném porodu. Slepota je pak v jejich případě téměř nevyhnutelná.
Projevy trachomu
V zemích, kde je výskyt trachomu častý jej lze relativně snadno diagnostikovat na základě chronického očního zánětu. Ideálním diagnostikem je oční lékař.
Podstatou trachomu je nahromadění lymfatických buněk ve vazivu pod spojivkou a tím i ke zvýšení spojivkové tkáně. Tato začne nepřiměřeně bujet a začne tvořit vysoký počet vlnitých záhybů a výrůstků. Povrch spojivky se pak zvětšuje, je drsný a rozpukaný a může velmi snadno začít krvácet.
Onemocnění trachomem způsobuje slepování okrajů očních víček, což v některých případech může mít tak pomalý průběh, že si nemocný ani žádného problému nevšimne. Dochází k zvětšení tloušťky víček a otvor mezi nimi se postupně zužuje až nastoupí slepota.
Dle pokud se opakované infekce trachomu neléčí, může dojít k vychlípení víček, což je velice bolestivá forma slepoty, kdy jsou oční víčka otočena dovnitř. Řasy pak poškrábou rohovku a zhoršuje se zrak. Tento proces pak postupně vede také až ke ztrátě zraku, kdy se slepota stane ještě velmi bolestivou.
Slepota tedy vznikne jak poškozením částí oka, sítnice nebo rohovky, tak i deformace víček vede k mechanickému poškození zrakového orgánu, nebo nastanou díky nevratným procesům srůsty víček a následná slepota se stane finálním stavem.
Průběh a závažnost onemocnění závisí také na životních podmínkách a na hygienické úrovni, což je právě záležitost chudších zemích, kde je této nemoci nejvíce. Infekci zhoršuje suchý vítr, prach a jemný písek. Tím se také usnadňuje přenos trachomu.
Léčba
Onemocnění se dá léčit pomocí antibiotik, chlamydie jsou zvláště citlivé na tetracykliny a makrolidy. Ideálním způsobem podání antibiotik je forma očních mastí. U chronických forem spojených s jizvením a poškozováním rohovky je někdy možné provést operační zákrok, při kterém je provedena plastika očního víčka a je upravena poloha očních řas tak, aby nedocházelo k dalšímu poškozování víčka.
Vložit komentář