dítě v brýlích

Mikrocefalie

Nečekaná mikrocefalie se už objevila loni. V druhé polovině loňského roku, došlo  ke zvýšení informací a rozšiřování se virové infekce ZIKA, nejprve mezi tichomořskými státy a Afrikou, později se přenesla infekce na další pevninu v Asii a především v jižní Americe. Nyní WHO-Světová zdravotnická organizace a ECDC-Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí varuje před možným rozšířením viru a nebezpečím pro těhotné ženy.

Co je to vlastně virus Zika?

Jedná se o virus, který byl objevený v roce 1947. Jeho název vznikl podle jména lesa Zika v Ugandě, kde byl poprvé objeven na komárech s latinskými názvy Aedes africanus, Aedes apicoargenteus, Aedes luteocephalus, Aedes aegypti, Aedes vitattus a Aedes.furcifer. 6 druhů tropických komárů, kteří v současné době dělají těžkou hlavu lékařům i médiím. Jsou přenašeči i dalších nemocí jako je horečka dengue, žlutá zimnice nebo virus Chikungunya.
Všechny, z těchto nemocí, mají podobný průběh horečku, krvácení pod kůží, bolesti hlavy svalů kloubů, kostí různé intenzity a vyrážku. A zrovna virus Zika lze charakterizovat nejklidnějším průběhem. Horečka totiž není tak vysoká a pacient se za 2 až 5 dnů domácího léčení cítí v pořádku. Trápí ale nepříjemný a rozsáhlý zánět spojivek.

zánět spojivek vzniklého virem Zika způsobující mikrocefalie

Viry představují těžké až šokové průběhy u jedinců s dalšími nemocemi, jako astma, cukrovkou a s nemoci srdce. Očkovací látky nejsou, a protože se komáři po nakažení stávají celoživotními přenašeči virů, aniž by jim virus nějak škodil.
Jenže nyní je flaviviru Zika přisouzena možnost způsobit mikrocefalie u nenarozených plodů. To jestli virus Zika má vliv i na vývoj a růst mozku dítěte, je zatím nepodložené, ale na druhou stranu už jen fakt, že na konci roku 2015 hlásila Brazílie 1,5 mio. nakažených virem, v tomto doslova šokoval fakt, že se v Brazílii narodilo bezmála 4000 novorozenců s mikrocefalií.kontrola mozku při mikrocefalii

Mikrocefalie

Mikrocefalie je zdravotní stav, v němž je obvod hlavy menší než je obvyklé, protože mozek nebyl správně vyvinuté nebo se zastavil. Projev může být patrný na ultrazvuku ve třetím trimestru, nebo při porodu či se projeví do pár let života. Lebka nejvíce roste 3 měsíce před porodem a první dva roky života.

Děti narozené s mikrocefalií jsou většinou postižení vnějším vlivem. Nejčastěji pokud celé těhotenství matka pije tvrdý alkohol, stejně tak pokud bere drogy. Také prodělání infekce v průběhu 2. trimestru jako zarděnky, klíšťová encefalitida. spalničky, či plané neštovice, mohou zastavit růst hlavy a mozku.těhotná žena pije alkohol její dítě bude postižené mikrocefalie

Jedinec se pak rodí s menší hlavou, než běžně donošený jedinec. A rozsah mentálního poškození souvisí s časností kdy dojde k infekci.
Znamenalo by to, že pokud je skutečna virus Zika zodpovědný na mikrocefalii v jižní Americe, pak platí, že čím dříve je matka komárem nakažená tím, dříve je vir přenesen i na dítě a tím dříve se zastaví vývoj mozku.
Mikrocefalii dokáže způsobit i malý průtok krve placentou, proto je tak bedlivě sledován během těhotenství.

 

 

 

 

Co dělat když už se dítě narodí s mikrocefalií

mikrocefalie
mikrocefalie

V první řadě je důležitá diagnóza od neurologa a celkové posouzení stavu mikrocefalie.

Mikrocefáleimůže být totiž podružným jevem některých geneticky vrozených syndromů. Rettův a Downův syndrom, toxoplazmóza, nebo Patauův syndrom

či Wolfův-Hirschhornův syndrom jsou původci mikrocefalie.
Pokud se ani jeden ze syndromů neprokáže, ale na druhé straně se ukáže rychlejší srůst švů lebečních, hlavu vzadu více zploštělá a menší, pak se opravdu jedná o mikrocefalii. Lékař neurologie posoudí psychomotorický vývoj dítěte, které nemusí vykázat prakticky žádnou mentální opožděnost, pouze mění vzrůst, který mu přetrvá do dospělosti, může se také objevit postižení očí vlivem snížení nadočnicových oblouků až po těžké vady ne-příjmu potravy, silné retardace a neustálých silných křečových záchvatů.

Léčba mikrocefalie

Není, potlačuji se jen průvodní postižení, brýlemi oči, operativně případné deformity obličeje. Kochleárními implantáty uši,Někteří jedinci mají neustále točení hlavy a problémy s rovnováhou a tak se nenaučí nikdy chodit. A bohužel někteří jedinci mají natolik velká postižení, která nejsou slučitelná s kvalitním životem a záhy bohužel umírají.

Mikrocefalie

dítě u matky
zdravé dítě

Mikrocefalie je zatím u nás chápána, jako vážné neurologické onemocnění, jehož průběh záleží na zásahu viru. Mikrocefalie se primárně zjistí změřením hlavy. Dívky se rodí cca s 35 cm a chlapci s 37cm obvodu hlavičky. Mikrocefalie se tedy udává jako obvod hlavičky méně než 33 cm. Obvod hlavičky ve věku 6 měsíců cca 43cm, v jednom roce 46-47cm. To jsou ale hodnoty 50 percentilu, tedy správného vývoje růstu.

Tabulka růstu percentilů se nachází v knížečce, která je součástí očkovací průkazky dítěte a je rozdílná pro chlapce i dívky.    OBVOD_HLAVY_Chlapci_0_18let percentily
Takže ačkoli je právě nemoc mikrocefalie a virus ZIKA probíraný všemi médii, je nezbytné si uvědomit podstatné informace. Těhotné ženy v naší lékařské péči jsou při pravidelné docházce na kontroly monitorovány natolik, že abnormality neslučující se ze životem, jsou objeveny včas. A zároveň, komáři v prvním odstavci uvedení jsou z tropických oblastí a ke svému životu potřebují vyšší teploty. U nás právě panující zima jim svědčit nebude a naše léta, která jsou jsou velmi teplá avšak mocně suchá komárům neprospívají.
Stav by měly řešit lidé cestující na inkriminovaná místa a před cestou si zajistit dostatek repelentů, který jako jediný pomáhá proti komárům. Veškeré důležité informace pak naleznou na stránkách  Ministerstva zdravotnictví ČR

 

 

Zdroj: GCImprota, Publicação Facebook do boato „Vacina de rubéola vencida causa microcefalia, online 15 December 2015, 2016 22.leden , dosptupné z:  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ref6.PNG#filelinks.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.