Více než polovina dospělých v ČR má kila navíc

Více než polovina dospělých v Česku má kila navíc. Z nich 34 procent překračuje ideální váhu jen mírně, mají nadváhu, 21 procent je obézních a nadbytečná kila se pro ně už stávají vážným zdravotním problémem. Zjistil to průzkum, který udělala loni na podzim pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) agentura STEM/MARK. Podíl obézních mužů a žen se neliší, muže však častěji než ženy trápí nadváha. Ženy si častěji než muži drží normální váhu či mají podváhu.

„V desetiletém srovnání stoupl podíl obézních ze 14 procent na 21 v současnosti,“ upřesnil. Muži si podle průzkumu z obezity „nic nedělají“, naopak zhruba polovina žen se pokusila opakovaně zhubnout. Výzkumníky zaujalo, že stoupl počet lidí, kteří sportují. „Tím si vysvětlujeme, že trend růstu obezity se v posledních dvou letech zastavil,“ dodal Lajka.

Studie se účastnilo 2065 Češek a Čechů, zjišťovala se výška, váha a obvod pasu. S rostoucím obvodem pasu je spojeno zvýšené riziko nemocí srdce a cév či rakoviny. Rizikový obvod pasu měla téměř polovina mužů a 60 procent žen, z toho velmi rizikový (přes 88 centimetrů ženy a přes 102 centimetrů muži) více než polovina.

„Vysoký tlak má 45 procent obézních, cukrovku 14 procent. Obézní přitom mají až sedmkrát vyšší riziko vysokého tlaku, muži čtyřikrát vyšší riziko cukrovky, ženy dokonce dvanáctkrát,“ řekl přednosta 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice profesor Štěpán Svačina. Polovina nádorů má podle něj výraznou vazbu na obezitu, rizika lze snížit omezením hmotnosti.

Podle Martina Matoulka ze stejné kliniky není univerzální rada na zhubnutí. Jde podle něj spíše o to, začít něco dělat jinak než dosud. „Někdo má problém s jídlem a rád se hýbe, jiný je chronický dietář a stále řeší skladbu stravy. Každý by měl sám přijít na to, kde je jeho slabá stránka, tam efekt bude největší,“ řekl.

Na přísnou redukční dietu si tělo zvykne, začne spořit, když pak člověk začne jíst, rychle nabere vše zpět. „Jde spíš o to udělat změnu malou, abychom nebyli unavení, pak změna může působit dlouhodobě,“ doporučil. V počátcích hubnutí je maximum jeden až dva kilogramy týdně, při dlouhodobém hubnutí pak jeden až dva kilogramy měsíčně.

Pomoci jim v tom může projekt VZP Žij zdravě, spojený s celonárodní edukační kampaní. Poukazuje na takzvanou rovnici zdravého života, která říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít.

Podle průzkumu obezity ubývá s vyšším vzděláním: mezi vysokoškoláky trápí 12 procent mužů a devět procent žen, zatímco mezi lidmi vyučenými bez maturity 26 mužů a 24 procenta žen. Obézní lidé žijí častěji na vesnici, tvoří tam 26 procent obyvatel, více lidí s nadváhou je v malých městech do 2000 obyvatel, tvoří tam 41 procent občanů. Ve městech nad 100.000 obyvatel mají čtyři procenta lidí podváhu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.