Unikátní šetrná léčba zbytnělé prostaty za pomoci teplé páry

Nezhoubné zbytnění prostaty neboli benigní hyperplazie prostaty (BHP) postihuje přibližně 40 % mužů po padesátce, po sedmdesátce se týká takřka každého. Nyní mohou pacienti využít nového způsobu léčby za pomoci sterilní teplé páry. Technologie REZŪM nabízí šetrné řešení bez bolesti a rizika ztráty erekce. Pražská urologická klinika UroKlinikum je teprve druhé zdravotnické zařízení v České republice, kde byla tato metoda uvedena do praxe.

Pod močovým měchýřem se u mužů nachází takzvaná předstojná žláza neboli prostata, která se zvyšujícím se věkem nabývá na svém objemu, čímž tlačí na močovou trubici a může způsobovat obtíže při močení – například bolesti, slabý či nestejnoměrný proud moči nebo časté nutkání na močení, narušující spánek. Benigní onemocnění prostaty je jedním z nejčastějších nezhoubných bujení u mužů. Jeho průběh je možné zmírnit medikamenty, u pokročilejších forem, které výrazně zhoršují kvalitu života, lze potom podstoupit chirurgický zákrok.

Cílená dávka sterilní páry

Zatímco konvenční endoskopická operace vyžaduje hospitalizaci, nejmodernější technologie zvaná REZŪM, využívající přirozené energie horké vodní páry, nabízí pacientům možnost podstoupit zákrok rychle, ambulantně a pouze v lokální anestezii. Je vhodná pro muže nad padesát let s nezhoubným zbytněním prostaty o velikosti 30 až 80 ml.

Dosud technologie pracovaly s takzvaným konduktivním vedením tepla, postupujícím z buňky na buňku, nová technologie funguje na principu konvektivního vedení tepelné energie. „Sterilní pára z přibližně 0,5 ml vody se aplikuje v přibližně devítisekundových intervalech do takzvané přechodové zóny prostaty. Cílená dávka zasahuje přímo v obstruktivní prostatické tkáni a účinně tak redukuje podstatu benigní hyperplazie prostaty,“ vysvětluje princip technologie REZŪM prim. MUDr. Josef Stolz z kliniky UroKlinikum Praha.

Bezpečný zákrok během pár minut

Zákrok trvá přibližně čtvrt hodiny a lze jej podstoupit ambulantně. „Protože teplota páry nepřekročí 103 °C, nepoškodí okolní tkáně a nedochází tak k vážným vedlejším účinkům jako je poškození sexuální funkce,“ uvádí MUDr. Stolz. Rovněž rekonvalescence probíhá mnohem rychleji než u standardních metod. Rehabilitace v klidovém režimu trvá tři až pět dní, v průměru již za dva týdny od aplikace dochází k výraznému zlepšení příznaků a tím pádem i kvality života. Prozatím však výkon není hrazen zdravotní pojišťovnou, pacienti doplácí 59 700 Kč.

Účinek léčby vodní parou REZŪM potvrzuje čtyřletá randomizovaná kontrolní studie, kterou publikovali autoři Kevin T. McVary, Tyson Rogers a Claus G. Roehrborn. Z výsledku studie je patrné nejen zmírnění příznaků a zlepšení kvality života, ale také nízké procento případů k reoperaci. Následný chirurgický zákrok byl v průběhu 4 let proveden jen u 4,4 % pacientů. Za uvedený časový úsek nedošlo k výskytu jakýchkoliv následných nežádoucích účinků ani erektilní dysfunkci.. Technologie REZŪM byla uvedena do klinické praxe v roce 2015 v USA, v loňském roce tuto metodu poprvé podstoupili i pacienti z České republiky.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.