Menstruační cyklus

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s menstruací. Když někdo nebere žádnou antikoncepci, a cyklus je tudíž závislý pouze na činnosti ženského těla, jak je to s dozráváním vajíček, je uvolňování vajíček na sobě závislé, nebo každý vaječník pracuje nezávisle na tom druhým… Když například se mi menstruace o 10 dní zpozdí (aniž bych byla těhotná), kdy dostanu další měsíc menstruaci? V původním termínu, kdy jsem ji měla dostat, kdyby se mi nezpozdila, a nebo v termínu o 10 dní déle… Snad mi rozumíte, nesnadno se to vysvětluje.

Odpověď

Myslím, že chápu, co myslíte, ale řízení menstruačního cyklu je složitější záležitost, která je primárně řízena z mozku – z podkoří – z hypothalamu. Odtud jsou vysílány hormonální signály k hypofýze, tam začíná další etáž řízení v podobě dalších hormonů, které řídí vyzrávání a uvolňování vajíček z vaječníku. Vaječník produkuje zase své hormony (estrogeny a po ovulaci i progesteron) a ty zase zpětně ovlivňují hypothalamus a hypofýzu k produkci či útlumu produkce „řídících“ hormonů.

V uvolnění vajíčka se většinou vaječníky střídají, ale existují i tzv. anovulační cykly (kdy se vajíčko neuvolní) a právě ty jsou častější příčinou nepravidelností menstruačního cyklu.

Z toho, co jsem vám napsala zcela jasně vyplývá, že nejde bez hormonální analýzy předpovědět, kdy dojde k příští menstruaci, zda v „novém“ intervalu, či dříve. Někdy ani hormonální rozbor mnoho o pravidelnosti a nepravidelnosti cyklu mnoho nepoví. Protože jde „přes mozek“, je ovlivňovám mnoha dalšími faktory, včetně psychiky.