Proti pneumokokům se budou zdarma očkovat děti narozené od srpna

Proti pneumokokům, které mohou způsobit těžké zápaly plic, budou moci rodiče nechat od ledna příštího roku zdarma očkovat děti narozené zřejmě už letos v srpnu. Řekla to předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová. ČR umožňuje dětem dobrovolné očkování historicky poprvé. Očkování budou dětem plně hradit zdravotní pojišťovny. Zatím rodiče dětem očkování platí, pokud nepatří mezi vyjmenované rizikové skupiny.

„Očkování se bude týkat dětí, kterým bude při zahájení očkování tři až pět měsíců. Zároveň musí stihnout dostat v souladu se zněním zákona do sedmého měsíce tři dávky,“ vysvětlila Cabrnochová. Z toho vyplývá, že se orientačně budou moci očkovat děti narozené od srpna, dodala. Jednotlivé dávky se aplikují přibližně po měsíci. Ve druhém roce života dostanou děti přeočkování čtvrtou dávkou. Očkování nebude ze zdravotního pojištění hrazeno dětem, u nichž by se vakcinace zahájila ještě letos.
Děti, které jsou narozeny po srpnu a jejichž rodiče nechtějí na zahájení očkování čekat do pátého měsíce, musí hledat jiné řešení. Například zkusit žádat příspěvek z preventivních programů pojišťoven.
Pneumokok se vyskytuje běžně v nosohltanu zdravých lidí. Neexistuje možnost onemocnění předvídat. „Onemocnění, které způsobuje pneumokok, nyní řadíme mezi nejzávažnější infekční onemocnění z hlediska frekvence a komplikací v nejranějších věkových kategoriích,“ řekla Cabrnochová. Podle studie provedené v lůžkových zařízeních, kde končí děti v nejvážnějších stavech, má v Česku asi stovka dětí ročně závažnou těžkou infekci. V průměru deset až dvacet dětí ročně pak kvůli pneumokokům umírá.
Nejzávažnější infekce, kdy hrozí úmrtí dítěte, se vyskytují již u dětí do jednoho roku. Pneumokoky komplikují i průběh virových onemocnění včetně chřipky. Odborníci proto doporučují rodičům, aby nechali děti naočkovat co nejdříve. Nyní vyjde jedna dávka vakcíny na 1700 a 1800 korun. Nejmenší děti dostávají až čtyři dávky.
Některé rizikové skupiny dětí se očkují proti pneumokokům až do pěti let věku povinně. Řádově se to týká pár tisíců dětí ročně. Jsou to třeba děti s porodní hmotností pod 1500 gramů či s vážnými vrozenými poruchami imunity. Podle reakcí rodičů lékaři očekávají, že zájem o očkování bude obrovský.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.