Zoubky jako perličky

Tak se jmenuje projekt, který si klade za cíl zlepšit úroveň péče o zuby u dětí v mateřských školách. Od poloviny listopadu do konce roku 2009 kvalifikovaní lektoři z řad studentů stomatologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy bezplatně proškolí žáky mateřských škol ve Středočeském kraji, převážně v okresech Mělník, Nymburk a Praha-východ. Projekt je aktivitou společnosti Nechci kazy a koná se ve spolupráci s krajskou pobočkou Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR pro Středočeský kraj, která je hlavním partnerem projektu.

Když si dítě v útlém věku zvykne na pravidelné čištění zubů, vnímá po celý život tuto nezábavnou činnost jako běžnou součást každodenního života. Přidá-li se k pravidelnosti ještě správná technika čištění, je velice pravděpodobné, že se takový člověk vyhne celé řadě zubních onemocnění a zbytečným nákladům za zubařská ošetření.

Výukový blok pro jednu třídu probíhá přibližně 45 minut a je rozdělen do dvou částí. V první části lektoři pracují s celou třídou a ve druhé části je třída rozdělena na dvě poloviny, které pracují samostatně, kdy si děti názornými metodami, vlastním prožitkem a nácvikem fixují správnou techniku čištění zubů. Délka jednotlivých činností závisí na konkrétní situaci, počtu dětí ve třídě a zaujetí dětí. Výuka je vedena dvěma lektory, kteří navzájem spolupracují a při výuce hrají odlišné role. Optimální počet dětí ve třídě je 15 až 20.

Více informací o projektu Zoubky jako perličky naleznete na internetových stránkách www.zoubkyjakoperlicky.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.