zubní implantát - model

Zubní implantáty

Mít umělé zuby dnes již neznamená mít v koupelně „odkládací“ skleničku. Moderní náhrady chrupu drží pevně, jako ty pravé. Nejsou však zadarmo.

Investice do zubních implantátů je dvojího charakteru – finanční i časová, a to nepočítáme značnou dávku trpělivosti navrch. Výsledek však stojí za to. V současnosti lze implantát využít v mnoha situacích, lze jím nahradit prakticky každou ztrátu chrupu. Limitujícími faktory jsou jen některé anatomické odchylky v okolí nahrazovaného zubu, a pak pochopitelně celkový stav pacienta (některá vážná onemocnění).

Mnozí pacienti mají značně zkreslené představy, co to zubní implantát vlastně je a co jeho „pořízení“ znamená. Kolují pověry o nastřelovacích zubech, lidé si myslí, že o implantáty není nutné pečovat, anebo očekávají, že vše vyřeší jedna návštěva stomatologa. Jsou i tací, kteří by si přáli extrahovat (vytrhat) zdravé (třebaže méně estetické, zažloutlé) zuby a nahradit je krásnými novými implantáty. Tyto myšlenky a požadavky však patří do kategorie pověr.

Kde začít?

Kde jinde než u zubního lékaře, který se specializuje na implantologii (např. zde: http://www.studio32.cz/zubni-ordinace-klinika-studio32-pro-pacienty/implantologie/). Stomatolog by měl po zjištění stavu chrupu navrhnout pacientovi léčebný postup včetně časového harmonogramu a finanční rozvahy. Pokud tak učiní písemně (a někteří stomatologové tak činí), tím lépe pro možnost porovnání. Na trhu jdou dostupné mnohé systémy, ale jen za některými stojí solidní výsledky podpořené klinickým sledováním a „servisní“ zázemí. To se pochopitelně odrazí i v ceně. Pacient by měl chtít znát nejen cenu implantátu samotného, ale i cenu celého léčebného procesu. Jen u velmi malého počtu případů lze totiž „vypadlý“ zub okamžitě nahradit implantátem. Většinou je nutné čekat až několik měsíců, než se zahojí kostní lůžko, do něhož se „zašroubuje“ pilíř implantátu. Po přihojení do kosti je pak opatřen nástavbou (tedy jakousi umělou korunkou). Jen nejnovější systémy umožňují zavést implantát za několik týdnů. Do té doby má pacient v ústech provizorní náhradu (a ta také něco stojí). Cena jednoho implantátu včetně protetických prací se pak pohybuje řádově v desítkách tisíc korun.

Trpělivost a zase trpělivost

Pacient čeká nejen na vhodnou dobu zavedení implantátu, ale obvykle ještě na možnost plného zatížení zavedeného systému. Doba potřebná k přihojení implantátu je zkouška pacientovy trpělivosti. Po odstranění stehů po implantaci už nemá žádné potíže, a přesto je nucen (až na výjimky) čekat s provizoriem týdny (a někdy) až měsíce.

Odměnou pacientovi je zpravidla bezproblémový a bezbolestný zákrok v porovnání s potížemi, které s sebou nese extrakce zubu. Když odezní anestézie (umrtvení), pak se bolest po „zašroubovaní“ pilíře implantátu ani nedostaví.

Řešení jednou pro vždy?

Některé komplikace se objevují až po několika letech. Nejčastější představuje zánět okolní tkáně, který velmi často vede ke ztrátě implantátu. Je způsoben nedostatečnou hygienou, přetížením implantátu, či například kariézním chrupem v okolí. I operační chyba se může projevit až s odstupem času. Často se kombinuje několik příčin a v některých případech nelze důvod ztráty implantátu jednoznačně určit. Tento proces postupuje velmi zvolna a skrytě. Pacient dlouho nemá žádné potíže. V okamžiku, kdy se objevují, už bývá implantát ztracen a lékařova snaha tuto ztrátu většinu pouze oddálí. Je nezbytné, aby si pacient uvědomil, jak je velice důležité pečovat o výsledek náročného zákroku bezvadnou ústní hygienou.

Mezi nepříjemné, naštěstí ne příliš časté komplikace patří také prasknutí jinak dokonale přihojeného implantátu nebo uvolnění šroubované nástavby. „Vyproštění“ takového implantátu z kosti je velmi náročný a zatěžující zákrok, protože není od kosti oddělen štěrbinou, jakou je oddělen zub.

Implantát a parodontóza

Jde o chorobu závěsného aparátu zubu, čili orgánu, který se u implantátu nevyskytuje, proto se nemusíme bát, že by se choroba „vrátila“. Nové výzkumy však uvádějí zhruba o čtyři procenta vyšší výskyt pozdních komplikací ve formě zánětu. Jiná situace nastává, když je implantát v blízkosti parodontózního zubu. Bakteriální infekce, úbytek kosti i místní zánět dásně okolo poškozeného zubu mohou vést k poškození či ztrátě implantátu.

2 komentáře “Zubní implantáty”

  1. Byly mi aplikovány implantáty, v současné době čekám na zhojení. Po celou dobu mám bolestia unavující brnění jazyka a okolí léčeného místa. Nikde se nemohu dopídit jak toto odstranit a nebo jakou medikaci zvolit. Ani můj zubař mi není schopen řádně tento nepříjemný stav vysvětlit a nebo zamedikovat. Má někdo nějakou radu? Děkuji

  2. Dobrý den
    ja mam dobrou zkusesnost s implantaty all on 4
    nechaval jsem si je delat na klinice dsmile a jsem naprosto spokojen
    top pece i produkt

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.