Zuby „zlobí“ celý život – když se prořezávají, když se obměňují mléčné za definitivní, když se klubou zuby moudrosti, když se objeví kazy nebo parodontóza a nakonec, když nesedí protéza… Za mnoho bolístek s chrupem si však můžeme sami, v mnohém nám pomůže moderní medicína.
Čisté zuby se nekazí
Češi v žádném případě nepatří k národům s nejnižší kazivosti zubů. Právě naopak. Podle průzkumů má na výskyt zubního kazu vliv především nesprávná ústní hygiena. Přitom většina z nás si „poctivě“ minimálně každé ráno a večer zuby čistí – ale nedostatečně. Správnou techniku se totiž nelze naučit z obrázku či příručky. Ta se musí natrénovat v ordinaci zubního lékaře, který se věnuje ústní hygieně, případně se svěřit do rukou dentální hygienistky.
Cílem čištění zubů je odstranění zubního plaku, což je směs zbytků potravy a množících se bakterií. Ty totiž přeměňují cukry v plaku na kyseliny, které naleptávají zubní sklovinu, a ta jednoho dne pod tlakem (třeba při žvýkání) povolí. Vznikne štěrbina, kudy se do zubu dostává potrava, bakterie, nečistoty a zanedlouho se bolestí projeví zubní kaz.
Plak pokrývá nejen zuby, ale i dásně. Jeho přítomnost je podmínkou infekce, která způsobuje zánětlivé procesy v dásni v bezprostředním okolí zubů. Ty pak zpravidla vedou k uvolňování zubů z lůžka, tedy onemocnění, kterému se říká parodontóza.
Jak a čím čistit?
Stručně řečeno – celý povrch všech zubů včetně plošek mezizubních prostorů. Je zcela jasné, že obyčejným kartáčkem toho nelze dosáhnout. Proto je nutné zařadit do výbavy „správného čističe“ i drobný mezizubní kartáček, ev. dentální nit. Používání těchto pomůcek je lépe nacvičit právě za dozoru odborníka, aby byl efekt co nejlepší a při čištění nedošlo k poškození povrchu chrupu a dásně, a tím oslabení skloviny.
V posledních letech se zdokonalily nejen „ruční“ kartáčky, jejichž výrobci se předhánějí nejen ve zdůrazňování lepších čisticích schopností, ale i estetického hlediska. Můžeme si zvolit i elektrický kartáček. Pro zajímavost – první tohoto názvu byl představen veřejnosti již v roce 1880. S „elektrikou“ měl však společné jenom jméno, obsahoval jen několik zmagnetovaných drátů. Ty moderní jsou skutečně poháněné akumulátorem a jejich pohyblivé hlavice obvykle rotují, oscilují nebo ještě k zvýšení efektivity vyvíjejí pulzní pohyb.
Který si tedy vybrat? Oběma typy lze chrup při dodržování správné techniky vyčistit dobře. Elektrické mají tu výhodu, že v nich je zabudován časový spínač, který změří zpravidla dvouminutovou (dostatečnou) dobu čištění. Zdá se, že jsou i šetrnější, protože k vyčištění chrupu není zapotřebí vyvíjet větší sílu. Jsou však značně dražší. Důležité je však jak obyčejné, tak hlavice elektrických kartáčků alespoň jednou za dva měsíce obměňovat.
Kterou pastu?
V každém případě s fluorem. Dětské pasty by měly mít nižší obsah tohoto prvku, který je nezbytný k zachování pevnosti a celistvosti zubní skloviny. Po vyčištění zubů pastou s fluorem přetrvává jeho zvýšené množství ve slinách, které smáčí povrch zubů, a tím je zajištěn dlouhodobý přísun floru ke sklovině. Bylo prokázáno, že užívání fluorované zubní pasty vede ke snížení výskytu kazů.
Existují speciální pasty na citlivé zuby (které bývají nejčastěji důsledkem nesprávné hygieny). Jejich použití odborníci doporučují i z toho důvodu, že zmírňují bolestivost zubů a dásní a tím umožňují i „bezbolestné“, a tudíž lepší čištění.
Bělící pasty, které jsou v prodeji v drogeriích, jsou spíše zjasňující, které umějí odstranit zbarvení od kávy, kouře, červeného vína. Pro skutečné vybělení zubů je nutné vyhledat lékaře (a pak dodržovat léčebný postup i režim).
Je amalgám škodlivý?
O tom se vedou spory už nikoli na odborné lékařské půdě, ale zejména mezi zastánci „klasické“ a alternativní medicíny. Bylo prokázáno, že ti, kteří mají zuby ošetřeny výplní (plombou) amalgámového typu, který obsahuje rtuť, mají v krvi hladiny tohoto prvku o něco vyšší, avšak jeho množství nepřesahuje hranici, za níž by rtuť škodila. Odpůrci amalgámu však tvrdí, že jsou ve hře ještě faktory, jako je individuální citlivost a alergie. Z uvedeného lze učinit závěr, že moderní amalgámové výplně nejsou škodlivé. Pokud by měl někdo pochybnosti, zda právě v jeho případě nejde o výjimečný případ nesnášenlivosti, může se zeptat svého lékaře, zda by případně nebylo vhodné provést test na přecitlivělost na těžké kovy.
„Nastřelené“ zuby
Zubní implantáty se pomalu stávají stále častějším způsobem ošetření. Stále patří a zřejmě i budou patřit mezi nejluxusnější ošetření v zubním lékařství. Jejich použití dovoluje nahradit chybějící zuby bez nutnosti preparace (obroušení) jiných zubů. Nesporný přínos pro pacienta představuje zachování pevného chrupu.
Velkým problémem je však nadměrné očekávání a přemrštěné představy pacienta. Už sice pominuly doby, kdy si lidé chtěli nechat vytrhnout zuby a nahrazovat je „nastřelenými“. Ovšem stále si lidé velmi často myslí, že implantací končí jejich péče o chrup. Ošklivě se mýlí. Začíná její druhá, stejně náročná kapitola.
Další častá a mylná představa se týká rychlosti provedení celé procedury. Jen ve vybraných případech lze zavést implantát okamžitě po ztrátě zubu. Donedávna bylo nutné čekat několik měsíců, mnohdy až rok na zhojení kosti. V současné době je na trhu několik systémů umožňujících zavést implantát po několika týdnech od vytržení zubu. Narozdíl od „vrtání“ a „vytržení“ zubu samotná implantace nebolí. „Bolestivou“ může být však cena, která se pohybuje stále v řádu desítek tisíc korun za zavedení jednoho implantátu. Vždy je lépe, když pacient probere ekonomickou stránku dlouhodobého a časově náročného ošetření předem se stomatologem, případně si vyžádá kalkulaci na vícero pracovištích.
Zdravé zuby dětem
Zkuste se svých děti zeptat, z čeho se skládá zub, jak zuby rostou nebo proč se kazí. A vědí vaše děti, jak správně pečovat o svoje zuby? Na tyto a mnoho dalších otázek odpovídá program Zdravé zuby, jehož cílem je zlepšení zubního zdraví a je určen dětem prvního stupně základních škol. Výukový program doporučuje také Ministerstvo školství a v letošním školním roce se na školách realizuje již sedmým rokem. V současné době se jej účastní 4 023 základních škol v České republice.
Výukový program Zdravé zuby je navržen pro zařazení do běžné výuky. Pro pedagogy je připraven manuál, který obsahuje odborné informace z oblasti zubního zdraví. Pro žáky jsou určeny pracovní listy, které je poutavě seznámí s dentální hygienou.
Nedílnou součástí programu jsou i internetové stránky www.zdravezuby.cz. Zajímavé informace tam najdou rodiče i děti, stomatologové i učitelé.
Vložit komentář