AUDIO: Zubní titanové implantáty

MUDr. Radim Horák vysvětluje, co to pro pacienta znamená, když si chce opatřit titanový zubní  implantát.

Celé generace zubních chirurgů hledaly vhodný materiál pro zubní implantát, který by úspěšně nahradil chybějící zub. Zkoušel se porcelán, platina i zlato, ale žádný materiál nebyl ideální. Dnes je ideální prostředek objeven v podobě titanu, který organismus velmi dobře přijímá.

Novinkou v zubní implantologii není titan sám o sobě. Novinkou je speciální povrch na titanovém implantátu, který lépe umožňuje spojení kosti s implantátem.

Úraz nebo parodontóza často zaviní ztrátu zubů

Díky titanovým implantátům může moderní stomatochirurgie nahradit ztrátu jednoho i několika zubů. Implantáty úspěšně nahrazují zubní kořen. Jedna jejich část je zasunuta do kosti, druhá slouží jako pilíř k nasazení korunky nebo můstku. Titanový implantát je biotolerantní, odolný vůči korozi, a přestože má nízkou hmotnost, je také tvrdý a pevný.

Je nebo není zavádění implantátu bolestivé

Zavádění implantátů se provádí při lokálním znecitlivění, výjimečně se používá celková anestezie. Pokud má pacient zájem, všechny zákroky stomatologické chirurgie  včetně mnohočetné extrakce (vytržení) zubů, resekce nebo operace cyst je možné provést v tzv. analgosedaci. Je to vlastně lehký spánek pod dohledem lékaře anesteziologa, který podá kombinaci analgetika se sedativem do žíly. Pacient necítí žádnou bolest ani stres, je schopen spolupracovat se stomatochirurgem a ani po probuzení mu nezůstávají žádné negativní vjemy, nic ze zákroku si nepamatuje.

Jak probíhá zavádění implantátu

Je zapotřebí obnažit kostní tkáň, do které se implantát vkládá. Pak specialista podle jeho rozměrů a tvaru vytvoří kostní lůžko. Po vložení implantátu operační ránu sešije. Samotné zavedení jednoho implantátu trvá přibližně 30 minut a lékaři tvrdí, že je to pro pacienta daleko snazší zákrok, než vytržení zubu. Je také možnost spojit oba zákroky, kdy se implantát vloží ihned po extrakci zubu.

Život s implantátem

Pro nový zub či zuby neplatí žádná omezení v tom smyslu, že by člověk kupříkladu nesměl pít kávu, červené víno, čaj – řekněme „nevhodné barvící“ nápoje. Vzhledem k tomu, že by implantát měl vydržet do konce života, je ale pochopitelně naprosto nezbytná správná ústní hygiena.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.